![Зоран Пашалић у "Релативизацији": Притвореници у "Клиси" не жале се на тортуру, већ на услове](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2024.11/thumbnail/6748b05d0f0a97278b061270.jpg)
Џанг Вејвеј у "Релативизацији": Западна демократија завршиће у популистичком једноумљу
![Џанг Вејвеј у "Релативизацији": Западна демократија завршиће у популистичком једноумљу](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2025.02/thumbnail/67ae14056df2decc2e073c41.jpg)
О првој рунди трговинског рата, о томе шта мисли о укидању УСАИД-а, односима Русије и Кине, новој америчкој администрацији Доналда Трампа, да ли се назире крај рата, како Кинези гледају на Србију, Љиљана Смајловић, новинарка и ауторка емисије "Релативизација" разговарала је са водећим теоретичарем кинеског модела развоја, професором Џангом Вејвејем.
Говорећи о повратку Доналда Трампа у Белу кућу, Вејвеј истиче да Трамп за разлику од Бајдена, барем говори отворено и да се његова порука може јасно разумети.
"Бајдена све више видимо, чак и према данашњим стандардима, као сувише лицемерну особу с двоструким стандардима. Сећам се да је председавајући Мао једном рекао да волимо да имамо посла с десницом у Америци зато што су некако поштенији", истиче саговорник "Релативизације".
Осврћући се на трговински рат, објашњава и да ће обе стране осетити последице трговинског рата, али да ће их САД осетити више.
"САД ће доживети велики пораз. У овом тренутку изгледа да је Доналд Трамп започео напад против свих. Стратешки... И против савезника. Фатално је бити савезник САД. Кренуо је силовитије с Канадом, Данском, ЕУ. У основи, мислим да је то део његовог блефа. После ће направити договор са савезницима, покушаће да се договори с Кином или како год. Ко зна какав ће бити резултат. Мислим да ће САД имати горе последице, инфлацију", објашњава он.
Вејвеј сматра да ће западни свет неминовно пропадати зато што, како каже, има своје генетске дефекте.
"Рекао сам да ће западна демократија завршити у једноумном, глупом популизму", наводи он.
Указује на то да је раније имао утисак да су Европљани превише културно софистицирани и поносни да буду вазал САД, али да се то променило.
"Током прошлих неколико година, као да је нестао тај европски дух. Више не можете да замислите лидере као што је Де Гол или чак као Ширак који може да одбије САД. Питао сам како европски и ЕУ лидери нису то схватили. И рекао сам да је с моје тачке гледишта, мој скромни, веома искрен и отворен кинески савет да Европа мора да реши свој проблем са САД. Иначе, не можете да постанете било који пол мултиполарности или да заштитите своје интересе. Цитирао сам познату изреку. Добро знате да је улога НАТО-а да Америка остане унутра, Русија споља, а Немачка доле", рекао је он.
Он напомиње да то не раде велике силе, што се види на примеру Кине.
"Како је нама у Азији? Кина и десет чланица АСЕАН-а заједно имају популацију три пута већу од европске. Ипак, Кина има велику моћ, али поштујемо неутралност и централизам АСЕАН-а, не бирамо стране. То је добар пример како велике силе треба да се понашају у односу на мање земље у регији", објашњава Вејвеј.
Истиче да је Кина трговински партнер за више од 140 земаља и додаје да, ако Доналд Трамп одлучи да се повуче из глобализације, нека буде тако.
"Ми смо највећи трговински партнер више од 140 земаља. Можемо наставити с глобализацијом у новом стилу, заснованој на идеји о међусобној сарадњи, заједничком напретку, заједничкој користи и иницијативи Појас и пут", напомиње Вејвеј.
Коментаришући то што западни лидери саветују да "Србија треба да седи на једној столици", наводи:
"Односи ЕУ и Србије, то је једно. Имају своју логику на коју ниједна друга земља не треба да утиче. Што више буде Србија развијала добре односе с Русијом, Кином и другим земљама, тако ће и ЕУ више размишљати о томе да треба да се потруди да развије добре односе са Србијом", сматра Вејвеј.
![](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2025.02/original/67ae141e3b9846ebc1071cda.jpg)
Коментаришући бомбардовање Србије и кинеске амбасаде, као и то како Кинези доживљавају нашу земљу, он наводи да Кинези имају дуго памћење и стратешко стрпљење. Он истиче да се музика из филма "Валтер брани Сарајево" и даље може чути и да је та врста меке моћи и даље има утицај на млађе генерације, које воле све о Совјетском Савезу и Југославији. Он истиче да је бомбардовање било позив на буђење и да је од тада почело озбиљније да се улаже у одбрану и да се таква политика сада исплаћује.
Говорећи о односима Кине и Русије, објашњава да су оне развиле опсежно стратешко партнерство и да економске и трговинске везе цветају.
На питање да ли може да предвиди крај сукоба у Украјини, саговорник "Релативизације" објашњава да ће бити потребно још времена. Вејвеј такође, честита свима који не воле дубоку државу, укидање УСАИД-а.
"Толико ратова, обојених револуција, толико уништења, губитака милиона живота је начињено због те дубоке државе", закључио је Вејвеј.