Србија и Балкан

ЕП позвао Србију да се у потпуности усклади са спољном политиком, српски посланици одговорили

Током састанка посланици ЕП позвали су Србију да се у потпуности усклади са заједничком спољном и безбедносном политиком (ЗСБП) ЕУ, док су српски посланици поручили да ће Београд то учинити када постане пуноправна чланица ЕУ и позвали ЕУ да се више ангажује када је реч о дијалогу Београда и Приштине
ЕП позвао Србију да се у потпуности усклади са спољном политиком, српски посланици одговорилиGetty © SOPA Images / Contributor

Посланици Европског парламента и Србије разговарали су у Стразбуру о дијалогу Београда и Приштине, економском развоју и усклађивању Србије са заједничком спољном и безбедносном политиком ЕУ, али нису усвојили заједничку декларацију након дводневног састанка Парламентарног одбора за стабилизацију и придруживање (ПОСП) ЕУ-Србија.

Током састанка посланици ЕП позвали су Србију да се у потпуности усклади са заједничком спољном и безбедносном политиком (ЗСБП) ЕУ, док су српски посланици поручили да ће она то учинити када постане пуноправна чланица ЕУ и позвали ЕУ да се више ангажује када је реч о дијалогу Београда и Приштине.

Тако је народна посланица Елвира Ковач нагласила да Србија до момента уласка у ЕУ није у обавези да се 100 одсто усклади са ЗСБП ЕУ, али је додала да се Србија труди да тај проценат буде што већи и да он тренутно износи 61 одсто.

С тим се сагласио и председавајући делегације Народне скупштине Србије Милимир Вујадиновић, који је рекао да "када би Србија сутра постала пуноправна чланица ЕУ, сутра би 100 одсто ускладила своју спољну и безбеднносну поллитику са ЕУ".

Истовремено је истакао да Србија подржава територијални интегритет Украјине, да се придружила свим важним иницијативама када је реч о осуди сукоба у Украјини и да пружа подршку тој земљи, али да није сагласна са санкцијама, јер из личног искуства зна да оне погађају цивилно становништво и не доприносе решавању сукоба.

Током разговора о дијалогу Београда и Приштине српски посланици су указали на безбедносне изазове с којима се суочава српски народ на КиМ и сагласили се да је Србија посвећена процесу дијалога и да се понаша као конструктивна страна, али да је немогућа нормализација односа кад Приштина крши све споразуме и свакодневно повлачи потезе који угрожавају егсизтенцију српског народа и одбија да формира Заједницу српских општина.

Они су критиковали једностране потезе Приштине на КиМ и говорили о нападима на Србе и етничком чишћењу Срба са КиМ, а посланица Сташа Стојановић рекла је да постоје индиције да ће Приштина затворити центар за социјални рад у Лепосавићу, док је посланик Игор Бечић позвао ЕУ да одигра већу улогу у дијалогу да би дошло до нормализације односа и изналажења одрживог решења за актуелну ситуацију.

Председавајући делегације Народне скупштине Србије Милимир Вујадиновић нагласио је да спрски посланици из власти и опозиције очекују да ЕУ испуни своје обавезе и потруди се да се испоштују договори из дијалога Београда и Приштине, пре свега када је реч о формирању ЗСО и позвао колеге из ЕП да у својим матичним земљама пренесу апел српске делегације да се "моментално заустави" прогон српског становништва.

Ни Посланик Европског парламента Владимир Пребилич није задовољан због ситуације у којој се налази српска мањина на КиМ и поручује да ЕУ може да уради више.

Када је реч о економији, посланици владајуће коалиције у Србији говорили су о привредном расту Србије, истичући да се у наредне три године очекује просечна стопа раста од 4,5 одсто годишње и да је Србија прошле године забележила 5,1 милијарди евра страних директних инвестиција, а да ће према процени ММФ-а бити најбрже растућа економија Европе.

image