![Ко није дао војсци да склони спомен-плочу у Морињу?](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2022.10/thumbnail/6357f4c115442323bd0e85a6.jpg)
Сведочио заробљеник из хрватског логора "Лора": Можда правда дође после 33 године
![Сведочио заробљеник из хрватског логора "Лора": Можда правда дође после 33 године](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2025.02/thumbnail/67ae1c50329ccf3d1c0a54f1.jpg)
Једини преживели из никшићко-шавничке групе војника из логора "Лора" Веселин Бојовић са Жабљака, који је као млад био заробљен у Хрватској, дао је изјаву у Специјалном државном тужилаштву.
Он је након исказа рекао да ипак не губи наду, мада је мала, да ће се доћи до истине.
"После 33 године човек губи наду, али ево, можда се сада нешто и покрене. Ја сам једини живи сведок овде у Црној Гори, био сам активни војник. Неко се сетио након 33 године да ме позове да дам исказ пред тужитељком", рекао је Бојовић и навео да је у тужилаштву провео три сата, да није било лако после толико времена говорити о свему.
Истакао је и да не може више да прича, све му тешко пада, разболео се.
Тужитељку је, додао је, интересовало да наведе имена стражара у логору и детаље шта су радили заробљеницима.
![Ко није дао војсци да склони спомен-плочу у Морињу?](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2022.10/thumbnail/6357f4c115442323bd0e85a6.jpg)
Логор "Лора" основан је 1991. године, када и Бојна војна полиција Хрватске војске. Њени припадници су у логору код Сплита починили злочине над припадницима никшићко-шавничке групи која је била у склопу ЈНА.
Они су као припадници ЈНА били ратни заробљеници са којима је требало поступати у складу са међународним хуманитарним правом које забрањује мучење и убијање. Ипак, посмртни остаци готово свих њих пронађени су на различитим локацијама у БиХ, укључујући околину Мостара и Требиња.
У марту 2004. године у Никшић су допремљени посмртни остаци резервиста ЈНА из никшићко-шавничке групе, а малтене нико из тадашње црногоске власти није присуствовао испраћају.
Црногорско тужилаштво досад није дало детаљније информације о истрази.
Бојовић је био један од неколико стотина резервиста ЈНА који су били заробљени у Херцеговини и транспортовани у логор.
Он је у децембру прошле године за РТЦГ казао да је огорчен јер нико није одговарао. У логору је провео 125 дана.
"На моје очи је убијено пет-шест људи. Ја сам ковао импровизоване сандуке за њих, од сандука од муниције. Мучени су док нису душу испустили. Гледао сам својим очима на кругу двојицу, Вука Кнежевића и једног момка другог. Тешко, шта да причам и како", описао је дешавања у логору Бојовић.
Навео је и да му сећања долазе у сан.
"То ти дође у току ноћи, пробудиш се и дође ти пред очи, мучење, јаукање, вриска, катастрофа. Види се по мени шта сам осетио. А свашта сам осетио, од чизама, индикатора на струју, прикопчавања, бацања по подовима. Највише батињања, малтретирања", говорио је.
Иначе, до саслушања Бојовића је дошло након захтева за међународну правну помоћ од хрватског тужилаштва, преноси РТЦГ. Требало им је преко три деценије.