Србија и Балкан

Милинчићева и Павић у "Дану увече": Телефонски разговор Путина и Трампа је вест године

За Украјину је ово била унапред изгубљена битка, каже главна и одговорна уредница "Спутњика", док политиколог Александар Павић додаје да је дубока држава ошамућена и тежиште пребацује у Европу
Милинчићева и Павић у "Дану увече": Телефонски разговор Путина и Трампа је вест године© РТ Балкан

На Западу - мук. Европски челници су се смрзли када су чули да су телефоном причали Владимир Путин и Доналд Трамп, за Сергеја Лаврова то није ништа чудно, разговарали су пристојни и васпитани људи, како он каже.

Миру смо никада ближи, али Европи то никако не одговара. Владимир Зеленски више није тема. Велики састанак се спрема можда и у Саудијској Арабији. Шта чека Украјину, али и Блиски исток? Који су следећи кораци Владимира Путина, неке су од тема о којима су у емисији "Дан увече" на РТ Балкан говорили главна и одговорна уредница "Спутњика" Љубинка Милинчић и аналитичар Александар Павић

Путин и Трамп су разговарали, то је изазвало разне реакције, поготову на Западу, иако је то историјски догађај, неки га нису дочекали са одушевљењем. 

На питање о томе што је у својој колумни, пре две године, главна и одговорна уредница "Спутњика" Љубинка Милинчић написала да сваки договор Русије и Америке, заправо Украјину избацује из игре и да ли смо сведоци тога, она је рекла да чак човек и који се добро не разуме у политику, али живи нормалан живот, зна да је то унапред била изгубљена битка. 

"Кад погледате како се деца бију на улици, мањи никада не напада већег-већи је увек цар у дворишту, јер је већи. Додатни минус на страни Украјине је чињеница коју они јако добро знају, они су били део исте државе и знали су како се Руси боре. Имају и они део тога, они су у суштини исти народ, не можемо да кажемо да су се лоше борили, они су се заиста борили у својим условима колико су могли, али они су морали да изгубе", оцењује главна и одговорна уредница "Спутњика" и додаје да јој је много жао што је требало да прође три године и што је морало да изгине толико људи да би они то коначно схватили.

Истиче и да не види да је њихов председник који више није председник (Зеленски) то добро разумео и да се он сада хвата за сламку, за све што се може ухватити, а и даље не може да схвати да је Украјина жртва од првог дана, а да ће сада тек бити брутално жртвована. 

Упитан да ли је изненађен позивом који се десио и шта нам то говори, аналитичар Александар Павић рекао је да није изненађен и оценио да је дубока држава ошамућена и да тежиште пребацује у Европу. Истиче и да су Американци у Реганово време желили Русе за пријатеље. 

Говорећи о првом Трамповом мандату, наводи да га је провео практично у самоодбрани, јер је стално био у дефанзиви, међутим, овога пута је добио толико јасан мандат да на крају уради оно што је наговештавао још 2015. и 2016. године: да се нормализују односи са Русијом и да на прво место дођу амерички национални интереси који апсолутно нису они глобалистички интереси које је гурала вашингтонска елита последњих 30 година. 

"Уопште не морају да виде Русију као непријатеља, то је сада оно што се ренормализује, тај амерички поглед на свет. У том свету, уопште не мора да значи да су Америка и Русија непријатељи, Трамп је поборник тог погледа на свет. Ово није био први разговор између Путина и Трампа, било их је бар три или четири", истиче Павић и додаје да је први разговор био у новембру. Оцењује да се већина народа у северној хемисфери осећа нормалније. 

Из Москве се у емисију укључио политиколог и новинар Кирил Семјонов који је рекао да је ово веома важан моменат у кризи и навео да за сада немамо јасан увид у ком формату би се реализовали могући преговори и дијалог о ком су говорили Путин и Трамп, још увек није разјашњено где ће се преговори водити, ко ће у њима учествовати и да ли ће то бити билатерални преговори или ће се томе придружити и неке друге земље. 

"И Руска Федерација и Сједињене Америчке Државе показале су спремност да мирним путем реше украјинску кризу о чему су обе стране говориле у телефонском разговору", наводи Семјонов. 

Љубинка Милинчић, говорећи о томе шта је полазна тачка и колико је важно да тај први импулс буде добар у преговорима који нам предстоје, истиче да је полазна и најважнија тачка и вест године да су разговарали. 

На питање о полазној тачки и да ли су то били тајни дипломатски канали, Павић истиче да су канали били тајни, јер је Трамп био изабрани председник, али, како појашњава, тада још није био важећи председник. Он је рекао да постоји "једна добра традиција код Американаца", да је чак и поражени председник, који напушта Белу кућу, ипак председник до 20. јануара, и да зато ти разговори нису могли да буду јавни, поготову што је Владимир Путин званични председник. Истакао је да ово није био маркетниг, већ стратешка преоријентација САД. 

image