![Ко су ухапшени у акцији државе у борби против корупције: Оштетили ЕПС за више од милион евра](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2025.02/thumbnail/67ac98c5e8fed5658d0fe80f.jpg)
Тужилаштво затражило притвор за Грчића и још тројицу осумњичених у случају ЕПС-а
Више јавно тужилаштво (ВЈТ) у Београду предложило је да градоначелнику Обреновца и бившем в.д. директора ЕПС-а Милораду Грчићу и још тројици од укупно 14 осумњичених за малверзације у том предузећу буде одређен притвор.
За петорицу осумњичених предложено је одређивање кућног притвора и мера забране прилажења састајања и комуницирања са сведоцима, а осумњиченима који су признали кривицу укинуто је задржавање и они ће се у даљем току поступка бранити са слободе, саопштило је ВЈТ.
Сви осумњичени претходно су саслушани пред Посебним одељењем за сузбијање корупције ВЈТ у Београду због постојања основа сумње да су у периоду од 2018. до 2021. године извршењем различитих кривичних дела оштетили ЈП ЕПС за више од 100 милиона динара у ком износу су себи и другима прибавили имовинску корист, коју су затим убацивали у легалне новчане токове.
Део осумњичених је на саслушању изнео одбрану, од којих су поједини признали извршење кривичних дела за која се терете, док су се остали бранили ћутањем, односно искористили су законско право да не износе одбрану.
![Ко су ухапшени у акцији државе у борби против корупције: Оштетили ЕПС за више од милион евра](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2025.02/thumbnail/67ac98c5e8fed5658d0fe80f.jpg)
Након саслушања тужилаштво је судији за претходни поступак Вишег суда у Београду предложило да Милораду Г, Александру П, Ивану М. и Игору Р. одреди притвор да не би утицали на сведоке и да не би поновили кривично дело у кратком временском периоду.
Такође, одређивање кућног притвора и мера забране прилажења састајања и комуницирања са сведоцима предложена је за Тонија А, Милана Б, Немању С, Милоша М, Ненада В.
Наредбом о спровођењу истраге бившем в.д. директора ЈП ЕПС Милораду Г. на терет се ставља продужено кривично дело Злоупотреба службеног положаја, координатору ИКТ послова ЈП ЕПС Ивану М. продужено кривично дело Злоупотреба службеног положаја, затим кривично дело Злоупотреба службеног положаја, као и кривично дело Примање мита у стицају са кривичним делом Прање новца, а службенику у ИКТ сектору ЈП ЕПС Н.С, кривично дело Злоупотреба службеног положаја.
Одговорним лицима у привредном друштву "Тим Системс" д.о.о. Београд Александру П, Тонију А. и Ненаду В. на терет се ставља кривично дело Злоупотреба положаја одговорног лица у саизвршилаштву.
Директор ПД "IntellSec" д.о.о. Београд Милан Б. терети се за кривична дела Прање новца и Давање мита, а директор ПД "HRC Horeca" д.о.о. Милош М. за кривично дело Прање новца.
За кривично дело Прање новца терете се и Катарина М, Павле Г, Марко Р, Игор Р. и Кристина Б.
Руководилац Одељења за системе техничке заштите и информатичку безбеност у Сектору за аутоматску обраду података Огранак РБ Колубара Љубиша С. терети се за кривично дело Трговина утицајем, а директор Фудбалског клуба "Борац" из Лазаревца Дејан Б. за кривична дела Прање новца и Злоупотреба положаја одговорног лица.
Постоје основи сумње да су Милорад Г, Иван М. и Немања С. током 2018. и 2019. године искоришћавањем свог службеног положаја и овлашћења заједничким деловањем у вези са спровођењем пет јавних набавки, прибавили привредном друштву "Тим Системс" доо Београд и привредном друштву "IntellSec" доо Београд имовинску корист.
У питању су јавне набавке за којима није имао потребу ниједан организациони део ЈП ЕПС, нити су након набавке коришћена.
Јавне набавке носе назив "Систем за контролу и евиденцију приступа за моторна возила", "Софтвер за заштиту мобилних телефона", "Системи за надзор енергетских подручја", "Аудио и дигитална опрема" и "Опрема за сервисирање мобилних уређаја".
Претходно је Милорад Г, искоришћавањем овлашћења донео Правилник о допунама Правилника о организацији и систематизацији послова у ЈП ЕПС у којем је додао ново радно место у корпоративним пословима у сектору за информационо-комуникационе технологије, под називом – Координатор ИКТ послова ЈП ЕПС, са једним извршиоцем, након чега је 28. фебруара 2018. године Иван М. распоређен на то радно место.
Такође, постоје основи сумње да је Иван М. у току 2020. године захтевао и примио поклон у износу од укупно 81.000 евра од власника и директора "IntellSec" Милана Б, након спроведених јавних набавки у ЈП ЕПС у вредности од преко 100 милиона динара, са условима који су омогућили да ПД "IntellSec" буде изабрано за добављача.
Потом је, како се сумња, Иван М. од 4. јануара до 25. маја 2021. године вршио пренос имовине коју је прибавио криминалном делатношћу на наведени начин, у намери да прикрије и лажно прикаже њено незаконито порекло.
Он је део новчаних средстава раслојавао, те давао у готовини другим осумњиченима да тај новац уплате на његов рачун, на који начин је у наведеном периоду на његов рачун уплаћено укупно 8.846.200 динара.
Такође постоје основи сумње да је Милорад Г. током 2018. године у својству службеног лица прибавио себи имовинску корист, тако што, поступајући мимо прописа, није пријавио постојање личног интереса приликом спровођења јавне набавке од стране ЈП ЕПС под називом "Систем за контролу и евиденцију приступа за моторна возила" и додељивања уговора ПД "Тим Системс" са којим је раније био у финансијском односу који је могао утицати на његово поступање, односно да је од тог привредног друштва купио два моторна путничка возила марке "шкода октавија" за која није платио део купопродајне цене у износима од 1.398.000 динара и 194.600 динара.
Грчић и још 14 осумњичених ухапшени су јуче.