Србија и Балкан

Тишином у поноћ завршена петнаесточасовна студентска блокада Лепеничког булевара у Крагујевцу

Са нама су данас студенти и грађани целе Србије окупљени око исте идеје – идеје озбиљних промена које почивају на основним вредностима које сви делимо, прочитао је студент који се обратио на протесту у Крагујевцу
Тишином у поноћ завршена петнаесточасовна студентска блокада Лепеничког булевара у Крагујевцу© FOTO TANJUG/ TANJUG VIDEO

Одавањем поште настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду, петнаестоминутном тишином у поноћ завршена је петнаесточасовна студентска блокада Лепеничког булевара у Крагујевцу која је почела у девет сати ујутро на Сретење.

Студенти из Новог Сада, Београда, Ниша, Чачка, Краљева, Новог Пазара и других градова до Крагујевца су стигли у колонама пешке, бициклима, трчећи, као и аутобусима и аутомобилима. Позвали су институције на брже и транспарентније деловање, као и да јасно и недвосмислено траже испуњење захтева од надлежних институција.

За разлику од протеста на Аутокоманди у Београду и нешто касније у Новом Саду, у Крагујевцу није било обраћања јавних личности студентима који су учествовали у блокади.

Уместо тога, на бини у Лепеничком булевару у Крагујевцу прочитано је студентско писмо.

"Сви ви који се осећате слободним и слободумним – добродошли. Пре свега бисмо се ми са Универзитета у Крагујевцу захвалили студентима других факултета на великом труду и залагању да дођу овде у оволиком броју. Са нама су данас студенти и грађани целе Србије окупљени око исте идеје – идеје озбиљних промена које почивају на основним вредностима које сви делимо", прочитао је студент који се обратио на протесту у Крагујевцу.

Прочитао је да студенти позивају институције на што брже и транспарентније деловање, као и да јасно и недвосмислено траже испуњење захтева од надлежних институција.

"Од новембра када су почели протести прво у Новом Саду, а затим у осталим градовима, није дошло до испуњења нити једног захтева од стране надлежних институција", додао је студент.

У писму се наводи да је за студенте "Сретењски устав много је више од пуке историографске чињенице".

"У нашем студентском, паралелном универзуму, устави постоје како би се примењивале најзначајније друштвене вредности. Слово без примене, учили су нас, јалово је", прочитао је студент.

Додао је да постоји "огромно незадовољство и захтев да се успоставе институције, као и то да су све полуге власти у рукама једног човека".

"Борба за слободу и правду у генетском је коду српског бића. Правда је заједно са Богом за сада само заробљена у химни и чека на ослобођење. Оно неће доћи уз бат ногу обувених у војничке чизме с пуном ратном опремом на леђима. Донеће га бат ногу оних чија рамена носе главу која слободно мисли", наводи се у писму.

Током блокаде, на главној бини у Лепеничком булевару у Крагујевцу наступио је "блокадни хор", састављен од више крагујевачких хорова.

Наступ су започели интонирањем химне "Боже правде", а након тога су извели и химну студената "Gaudeamus igitur", "Востани Сербије" и друге песме.

image