Србија и Балкан

Ђурић са Косачовом и Толстојем: О Космету и односима Србије и Русије

Своју дводневну посету Руској Федерацији Марко Ђурић наставио је састанцима са руским званичницима
Ђурић са Косачовом и Толстојем: О Космету и односима Србије и Русије© Tatyana Makeyeva/Pool Photo via AP

Министар спољних послова Марко Ђурић разговарао је са замеником председника Савета Федерације Федералне Скупштине Руске Федерације Константином Косачовом, а том приликом поручио је да Србија и Русија негују пријатељске и братске односе и да ти односи и сарадња ће без обзира на актуелне изазове наставити да јачају.

"Наше земље негују пријатељске и братске односе од настанка модерне српске државе", нагласио је Ђурић, саопштено је из Министарства спољних послова.

Шеф српске дипломатије је казао да билатералним односима две земље додатну вредност дају лични односи двојице председника, али и да је подједнако важно то што су политички дијалог и контакти успостављени на свим нивоима.

На састанку разговарано је и о стању билатералних односа, размењена су мишљења о ситуацији у региону Западног Балкана, али и о најважнијим међународним питањима.

Подсетивши на то да се на данашњи дан навршава 17 година откако су сепаратистички лидери у српској јужној покрајини нелегално покушали да прогласе независност, Ђурић је информисао Косачова о тренутној ситуацији на АП Косову и Метохији, стању дијалога Београда и Приштине.

Поновио је захвалност Србије на доследном и принципијелном ставу Русије по питању суверенитета и територијалног интегритета Републике Србије.
Према Ђурићевим речима, српски народ, нарочито на Косову и Метохији, осећа подршку Руске Федерације коју, како је додао, цени и коју ће наставити да цени.

Шеф српске дипломатије подвукао је да је питање Косова и Метохије, питање од највишег националног и државног интереса, те да нам је руска подршка и билатерално и у међународним форумима, веома драгоцена.

Ђурић се посебно осврнуо на недавно одржано јубиларно 20. заседање српско-руског Међувладиног комитета за трговину, економску и научно-техничку сарадњу, које је, како је казао, било значајно да се направи пресек и одреде даљи правци за унапређење економске сарадње.

"Међупарламентарна сарадња користан је инструмент за дубље разумевање између наших народа и политичких класа", оценио је Ђурић.

Састанак са потпредседником Државне думе Федералне Скупштине Руске Федерације

Састанак Ђурића и Толстоја: Знамо да ситуација у Србији није једноставна 

Ђурић се састао у Москви и са потпредседником Државне думе Федералне Скупштине Руске Федерације Петром Толстојем.

Ђурић је захвалио лично Толстоју на томе што води рачуна о српско - руским односима и о томе да ти односи и код садашњих генерација буду на високом нивоу.

Према његовим речима, данашњи разговор са министром спољних послова Русије Сергејем Лавровом је добар увод у јачању капацитета српско - руских односа у години која ће бити, како каже, пуна "глобалних тектонских промена".

"Размотрили смо многе теме - политичке, економске, регионалне. У духу пријатељске сарадње очекујем да ће ово бити добра година за српско - руске односе", истакао је шеф српске дипломатије.

Толстој је захвалио српској делегацији на гостопримству које му је указано у октобру прошле године у Београду, где је боравио поводом обележавања 80. година од ослобођења главног града Србије у Другом светском рату.

Како је навео, тада је имао и састанак са председником Србије Александром Вучићем који му је причао о разговору са руским председником Владимиром Путином.

"Знамо да ситуација у Србији није једноставна", рекао је Толстој.

Он је навео да, у складу са постојећим договорима, очекује председника Вучића у мају у Москви, а позив је отворен и за председницу Народне скупштине Србије Ану Брнабић.

image