Србија и Балкан

Варнице на релацији Берлин – Београд: Српско Министарство спољних послова одговорило

МСП Немачке саопштило је данас на друштвеној мрежи Икс да је ситуација у Србији "дубоко забрињавајућа". На истој мрежи стигао је одговор српских колега
Варнице на релацији Берлин – Београд: Српско Министарство спољних послова одговорило© TANJUG/ MARKO ĐOKOVIĆ/ nr

Министарство спољних послова Немачке прешло је све границе дипломатске пристојности делећи пацке другој сувереној држави – Србији, ни мање ни више него на друштвеној мрежи.

Мимо сваког дипломатског протокола, немачко министарство објавило је на Иксу да је ситуација у Србији "дубоко забрињавајућа" и поручило да у земљи која је кандидат за чланство Европској унији "медији и политичари треба да се понашају одговорно".

"Ситуација у Србији је и даље дубоко забрињавајућа: активисти се суочавају са нападима и клеветничким кампањама због подизања гласа. Медији и политичари треба да се понашају одговорно. Србија је кандидат за ЕУ ​​и од ње као такве очекујемо да подржава владавину права и људска права", објавило је немачко министарство на свом званичном налогу на друштвеној мрежи Икс.

На истој друштвеној мрежи стигао им је и одговор српских колега. Из Министарства спољних послова Србије кажу да је Србија у потпуности посвећена владавине права и заштите људских права.

"Србија има активну и разнолику политичку и медијску сцену где се различита мишљења слободно износе. Категорички одбијамо све уопштене оптужбе које не узимају у обзир цео контекст медијске и политичке динамике у Србији. Било какве примедбе треба да се решавају конструктивним дијалогом и буду засноване на провереним чињеницама а не непотврђеним наводима", истиче се на налогу српског Министарства на друштвеној мрежи Икс.

Додају се да Србија очекује да сви њени партнери, укључујући Немачку, приступе оваквим питањима уз дужно поштовање суверенитета и демократских институција Србије.

"Kао земља кандидат за чланство у ЕУ, Србија остаје посвећена испуњавању својих обавеза, али и очекује правичност и узајамно поштовање у дискурсу о овим важним питањима", закључује се у саопштењу МСП-а. 

Подсетимо, институције Србије припремиле су документ намењен међународној јавности са таксативним подацима о томе шта је тражено, а шта су државни органи испунили по питању захтева у вези са студентским блокадама и протестима широм земље након пада надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду у којем је страдало 15 особа.

Овај текст у који је РТ Балкан имао увид, из извора блиском парламенту, прослеђен је нашим амбасадама и другим институцијама како би могли да потенцијално информишу заинтересоване стране о догађањима у нашој земљи.

image