Србија и Балкан

Поједине школе и даље у блокади: Вучевић тврди да их је све мање

У школама је ситуација и даље шарена – већина основних школа је почела са радом и часови трају регуларно 45 минута или су скраћени на 30, али су поједине средње школе и даље у блокади
Поједине школе и даље у блокади: Вучевић тврди да их је све мањеGetty © Drazen Zigic

У школама у Србији ни данас није потпуно нормализована настава. Слика је шарена. И даље има оних у којима је потпуна обустава рада, а таквих је највише у Београду и Моравичком округу. Међутим, у већини основних школа одвија се настава – часови трају регуларно 45 минута или су скраћени на 30.

Премијер у оставци Милош Вучевић каже да је мање школа у блокади него пре Сретења. Он је апеловао на све школе да почну нормално да функционишу.

"Имао сам кратак састанак са градоначелником Лесковца и његовим тимом у Градској кући. Данас је мање школа у блокади него пре Сретења", рекао је Вучевић новинарима у том граду.

Он је позвао све да се врате у редовну наставу, јер ће у супротном, како је навео, деца изгубити годину.

"Нико нема право да се игра. Немојте децу да кажњавате. Мислим да је ово последња опомена. Мој апел да се све школе врате у нормално функционисање, ако вам је стало до угледа просвете", рекао је Вучевић.

Из Форума београдских гимназија кажу да су све гимназије у престоници у потпуној или делимичној обустави наставе.

"У Првој и Деветој имају поједине часове код професора који су се определили да раде, али са малим бројем ученика. Међутим, ученици свих гимназија и даље бојкотују наставу", кажу у Форуму.

И док ученицима који блокирају наставу, не понестаје енергије, код родитеља се већ осећа умор. Кажу да су им дневни трошкови за децу-школарце остали исти, а сад су већ забринути и да часови неће моћи да се надокнаде и да школска година може да се доведе у питање.

Пред Уставни суд Србије стигле су прве жалбе родитеља због повреде Уставом загарантованог права на образовање и похађање наставе у основним школама (основно образовање је обавезно).

Александар Винић из Асоцијације школа у штрајку каже да и данас на територији Чачка имају велики број школа у обустави.

"Од 25 основних и средњих школа у Чачку, 15 је потпуно обуставило наставу, шест је делимично, а у четири школе се ради али часови трају по 30 минута. У Лучанима четири школе ради по 30 минута", рекао је Винић за РТ Балкан.

Наводи да је даљи план да се остане у обустави до испуњења четири захтева. Први је подршка студентима и испуњавање услова који ће довести до прекида студентских протеста. Траже и да им се гарантује безбедност (да се процесуирају сви који су нападали ученике, наставнике, студенте током протеста), да се испоштују одмах обавезе које су дефинисане Протоколом из октобра 2023. године (да се почетна плата у просвети изједначи са републичким просеком), да се покрене измена Закона о штрајку, као и Закона о основном и Закона о средњем образовању, којим би се просветним радницима вратило право на потпуну обуставу наставе, да буду изузети од делотности које имају обавезан минимум процеса рада.

image