Вучевић о евентуалном повлачењу САД из Кфор: Србија прати ситуацију

Према Кумановском споразуму Кфор је задужен за безбедност свих грађана на КиМ. Апсолутно је неприхватљиво да тзв. косовске безбедносне снаге замене Кфор у српским срединама, рекао је премијер Србије

Председник Владе Србије Милош Вучевић изјавио је да би евентуално повлачење САД из мисије Кфор на Косову и Метохији "могло да усложи безбедносне услове у покрајини".

Вучевић је у Сарајеву, одговарајући на питање новинара о наводима немачких медија да ће се САД повући из базе Бондстил и шта ће то значити за Приштину, рекао да то да ли ће Америка изаћи из КФОР-а зависи од одлуке председника Доналда Трампа и његове администрације и нагласио да ће Србија пратити ситуацију.

''То може да усложи безбедносне услове на КиМ. И све ово што се геополитички дешава и по питању Украјине и по питању односа НАТО партнера, све се то прелама'', рекао је Вучевић после састанка са митрополитом дабробосанским Хризостомом.

Он је нагласио да је према Кумановском споразуму Кфор задужен за безбедност свих грађана на КиМ, а посебно када је реч о српској заједници и нагласио да је апсолутно неприхватљиво да тзв. косовске безбедносне снаге замене Кфор у српским срединама.

''То је за нас веома опасно, а да ли ће Америка вршити другачију расподелу својих оружаних снага у Европи не знамо. Пратићемо и процењивати шта то значи по питању безбедности Србије и Срба на КиМ'', рекао је Вучевић.

Он је додао да треба видети ко ће да формира владу у Приштини после избора 9. фебруара, уз оцену да Аљбин Курти, судећи по последњим изјавама, навија да буде у техничком мандату у народних шест месеци. јер нема већину.

Вучевић је истакао да се настављају покушаји Приштине да буде украден један мандат Српској листи и да, како је рекао, лажна српска партија "За слободу, правду и опстанак", коју предводи Ненад Рашић, напрасно добија гласове из чисто албанских средина.

Он је рекао да се на сваки начин покушава да се Српској листи узме десети мандат и да га добије Рашић и додао да је Албанцима то неопходно јер, како је објаснио, ако имају један српски мандат под контролом, не треба им сагласност Српске листе за избор српског министра у привременој влади у Приштини.

"Један министар мора да буде из српске заједнице, а за то морају да се сагласе представници српског народа у парламенту у Приштини, а довољно је да се један српски посланик сагласи", указао је Вучевић.