Известиоца Европског парламента Тонина Пицулу, данас су, првог дана посете Београду, примили домаћини по сектору – министарка за европске интеграције Тања Мишчевић, као и председница Одбора за европске интеграције у Скупштини Србије Елвира Ковач.
На агенди Пицулиног боравка у нашој земљи, у коју је РТ Балкан имао увид, били су и председник Александар Вучић, као и шеф дипломатије Марко Ђурић, али је поред планираних састанака уписано и да "није било потврде", што је дипломатски речник за народски речено – нису хтели да га приме.
Гост је са свежим извештајем о напретку Србије, где је написао да треба да уведемо санкције Русији, да са забринутошћу примећује да је остварен ограничен или никакав напредак у испуњавању мерила за чланство у ЕУ у преговарачким поглављима и оценио да недостатака има у областима као што су владавина права, реформа јавне управе и усклађивање с политикама ЕУ, поранио на састанак у српски парламент.
Према нашим сазнањима "трудио" се да каже да је пријатељ Србије и да би волео да види Србију у ЕУ, с обзиром на значај наше земље и на то колико је велика и утицајна, али је одмах ишло велико "али". Наводио је да је, са друге стране, напредак немогућ док не постоји консензус друштва и странака и да ту Србија има проблеме. У Београд је дошао три године од почетка Специјалне војне операције у Украјини, па је поновио да Србија мора да уведе санкције Русији, ако хоће у Европску унију.
Домаћини су му, према сазнањима РТ Балкан, указали на то да нигде не пише да Србија треба да уведе санкције Москви и да је чињеница да тог услова, на папиру, нема, рекао је да је "тачно да то нигде не пише, али је услов".
Затим се острвио и на руске медије у Србији. Причао је да су "грађани збуњени, не схватају да је ЕУ највећи инвеститор и да је присуство руских медија заправо политички утицај".
"Људи су лоше информисани, збуњени", говорио је Пицула.
Ипак, скренута му је пажња да грађани знају да је Европска унија инвеститор.
Занимљиво је и да су му тражена појашњења за део извештаја Европског парламента, где наводи да има проблема са независношћу правосуђа, уз објашњења да је промењен Устав у делу који се односи на правосуђе, да су измењени закони и уредбе и да је нејасно шта још треба да се уради, а Пицула је рекао да "не може баш све ни да зна шта је писано".
Замерао је и око процеса за избор чланова РЕМ, на шта му је одговорено да је процес спроведен, било је 18 кандидата, а пет су се сами повукли.
Сутра, другог дана посете Пицуле и делегације биће много више домаћина. Најпре ће бити одржан састанак са партијама опозиције, а према нашим сазнањима, долазак су потврдили Мирослав Алексић из Народног покрета Србије, затим троје посланика Странке слободе и правде Мариника Тепић, Горан Петровић и Борко Стефановић, те Биљана Ђорђевић из Зелено левог фронта, Здравко Понош (СРЦЕ), Павле Грбовић из Покрета слободних грађана, као и Жељко Веселиновић (Покрет радника слога-струка). Такорећи, цела прозападна опозиција. Са Пицулом се неће срести Нови ДСС, "Ми глас из народа" и "Ми снага народа".
Затим следи састанак са парламентарним странкама власти где ће бити Биљана Пантић Пиља из СНС, Дуња Симоновић Братић (СПС), Стефан Кркобабић из ПУПС, Бранимир Јовановић (СДП), Загорка Алексић из Јединствене Србије, као и Един Ђерлек из Странке правде и помирења.
Након тога планиран је разговор са председницом Скупштине Аном Брнабић. Пицула би требало да оде и до Железничке станице у Новом Саду и положи цвеће на месту пада надстрешнице 1. новембра прошле године, када је погинуло 15 људи.
Иначе, председник Србије Александар Вучић је раније говорио да неће примити Пицулу док се не буде извинио Србији. А, шеф посланичке групе СНС Миленко Јованов је истакао да ни он не може јер има преча посла – да сложи чарапе по бојама...