Вукићевић: Криминогени ДПС би се пре угасио него да пристане да сви грађани ЦГ имају иста права

Политички аналитичар Бошко Вукићевић je указао да се праведно решавање питања службеног језика и двојног држављанства дотиче поштовања људских права и једнакости грађана Црне Горе

Политички аналитичар Бошко Вукићевић оценио је изузетно важним то што председник црногорске Владе Милојко Спајић није попустио пред ултиматумом ДПС-а и њихових сателита, који се тиче питања службеног језика и двојног држављанства.

ДПС захтева да се "на дневни ред парламента не могу стављати измене одредби Устава о службеном језику нити одредбе о Закону о црногорском држављанству, без консензуса са опозицијом".

"Ако и оставимо по страни недовољну политичку тежину опозиције за изношење таквог ултиматума, поновићемо неке ствари које смо већ наводили, а које су кључне за разумевање проблематике. Такво разумевање проблема је од изузетног значаја пре свега за неке европске изасланике, који су током година Ђукановићеве диктатуре били изложени класичној замени теза коју су о тематици износили функционери ДПС-а", навео је Вукићевић.

Он је указао да се праведно решавање питања службеног језика и двојног држављанства дотиче поштовања људских права и једнакости грађана Црне Горе.

"Његово разрешење – тј. превазилажење тренутног стања које изазива неједнакости у друштву – не само да је неопходан, већ је и обавезујући услов за демократизацију друштва и достизање правне државе", навео је Вукићевић.

Указао је и да одсуство праведног решења за питање службеног језика и двојног држављанства одражава "поларизујуће стање у друштву, а може изазвати етничке или верске тензије и дестабилизовати националну безбедност Црне Горе", као што се наводи у "Барометру 26", који промовише Спајић.

"Напротив, праведно решење у духу компромиса, да рецимо, црногорски језик не би изгубио статус службеног, уз српски, довело би до релаксирања друштвено-политичких прилика", навео је Вукићевић.

Истакао је, међутим, да решавање питања службеног језика и двојног држављанства није могуће уз консензус са ДПС -ом и његовим сателитима, јер би криминогена партија пре саму себе угасила него пристала на једнака права за све грађане у држави Црној Гори.

"Боље речено, пружање истих права грађанима српске националности – као и свим другим у нашој држави – за ДПС је равно 'националној издаји'. Консензус није остварив са политичким факторима који не признају универзална начела демократије, људских и грађанских права – те решења треба тражити на другачије начине", навео је Вукићевић.

Он је указао да ће "правилно разумевање датих тематика од европских изасланика олакшати брзо доношење правичних решења и додатно стабилизовати прилике у држави", пренео је подгорички портал "Борба".