Србија и Балкан

Протест испред Министарства просвете: Обустављен саобраћај у Немањиној улици

На протесту су, осим запослених у београдским школама, наставници и учитељи из различитих крајева Србије. Подржали су их и студенти у блокади
Протест испред Министарства просвете: Обустављен саобраћај у Немањиној улици© TANJUG/ STRAHINJA AĆIMOVIĆ/ bg

Испред Министарства просвете у 15 часова почео је протест дела просветних радника, којима су се придружили и студенти у блокади. Протест под називом "Ви сте одговорни! Од вас зависи" организују неформалне заједнице ПУЛС основних и средњих школа и иницијатива "Побуњени универзитет".

Протест први пут заједно организују представници три нивоа образовања, уз подршку студената. Блокирана је Немањина улица, а планирано је да се прочитају заједнички захтеви представника основног, средњег и високог образовања.

Њима ће се вечерас придружити професори из Новог Сада који од јутрос трче до Београда, како би стигли на протест испред Министарства просвете. У 18.52 планирана је петнаестоминутна тишина за петнаест страдалих у трагедији у Новом Саду.

На протесту су, осим запослених у београдским школама, наставници и учитељи из различитих крајева Србије.

"Знамо да су са нама наставници из Новог Сада, Зрењанина, Ужица, Бачке Паланке, Вршца, Ваљева, Сомбора, Чачка, Пожеге, Ариља и других градова", речено је на скупу.

Иначе, у одређеном броју школа у Србији ни данас нема наставе. Многи су се одазвали позиву ових неформалних заједница да се ове недеље потпуно обустави настава. 

Према подацима Министарства просвете настава је данас потпуно обустављена у седам одсто школа у Србији.

"Настава се данас одвија у 93 одсто школа, међу којима су школе које раде у редовном режиму, у којима часови трају 30 минута, као и школе у којима ради део наставника. У 7 одсто школа настава је обустављена", рекли су за РТ Балкан у Министарству просвете.

Потпуно другачије податке о броју школа у обустави имају у заједници ПУЛС средњих школа. Према њиховим подацима у потпуну обуставу наставе ступило је 13.509 наставника у Србији, а 7.747 наставника часове је скратило на 30 минута. Ако се зна да у Србији има више од 100.000 просветних радника то значи да је сваки пети у неком виду обуставе наставе.

"Обуставе наставе су углавном у већим градовима, што значи да је више од 50 одсто ученика погођено овом обуставом наставе", каже за РТ Балкан Дуња Николић, професор српског језика и књижевности из неформалног удружења ПУЛС средњих школа.

Како је навела у 198 редовних основних, уметничких и специјалних школа велики број наставника и учитеља је обуставио наставу.

"У основним школама у Београду је 3.505 наставника у обустави у току ове недеље, а 4.157 данас. Што се тиче гимназија у Београду у неком виду обуставе је 82 одсто школа, а у потпуној обустави је 76 одсто. То значи да само у неколико гимназија имате организован неки вид наставе", навела је Николић.

ПУЛС основних и ПУЛС средњих школа позвали су данас на протест испред Министарства просвете од 15 часова. Дуња Илић каже да је било назнака од Министарства просвете о преговорима, али да они нису на то пристали.

ПУЛС средњих школа инсистира на шест захтева. Први захтев је подршка студентима и да се испуне њихови захтеви, поништење спорног Посебног колективног уговора, промена Закона о штрајку у утврђивање репрезентативности синдиката, престанак притиска и претњи просветним радницима, деполитизација Министарства просвете, побољшање друштвеног статуса просветних радника.

image