Србија и Балкан

Пљуште тешке речи и позиви упомоћ: Истрага НВО у Србији покренула лавину

Пицула, реагуј, завапила је Наташа Кандић, оснивач Фонда за хуманитарно право. Ништа мање драматичне нису ни поруке других представника НВО у Србији
Пљуште тешке речи и позиви упомоћ: Истрага НВО у Србији покренула лавину© OMK MUP Republike Srbije / ATAImages / sauloangelo

Од јутрос пљуште тешке речи, претње, оптужбе, па и позиви за помоћ, након што је полиција упала у просторије четири невладине организације у Београду у склопу истраге које је тужилаштво покренуло због сумње на злоупотребу новца добијеног од, сада почивше, америчке Агенције за међународни развој (УСАИД).

Порука новог директора ФБИ да ће све који су кршили закон рука правде стићи ма где се сакрили у свету, доводи се у везу са поступком који је данас почео у Београду.

Без објашњења како и зашто је избор пао баш на четири организације: ЦРТА, Грађанске иницијативе, Центра за практичну политику и Траг фондацију, тужилац је навео да су од државних органа САД затражене информације о финансирању ових НВО, а од Народне банке Србије изводи о трансакцијама.

Повезница ових организација није само финансирање из УСАИД, већ међу њима постоје и приватне везе. Заправо, председник Центра за практичну политику Драган Поповић супруг је извршне директорке Грађанских иницијатива Маје Стојановић.

Тек што је полиција извршила рацију, огласиле су се споменуте организације и затражиле реакцију домаће и међународне јавности. А она је и стигла, додуше, највише на друштвеним мрежама.

Подршку су им пружиле друге НВО из Србије, попут БИРН-а, ЈУКОМ-а, Фондације Славко Ћурувија, Београдског центра за безбедносну политику, али и  Европске мреже стандарда за проверу чињеница, чији је члан сајт Истиномер, иначе платформа у склопу НВО ЦРТА.

Своју солидарност са организацијама чије пословање проверава домаће тужилаштво показали су тиме што су у подне блокирали раскрсницу код Лондона у Београду.

Ово солидарисање на друштвеним мрежама ипак је мало за оснивачицу Фонда за хуманитарно право Наташу Кандић. Тонино Пицула да се огласи, завапила је Кандићева, позивајући специјалног изасланика ЕП у Србији.

Огласио се и свесрдни бранилац Украјине и режима из Кијева, адвокат Чедомир Стојковић. 

"Данас је Србија објавила финансијски рат Сједињеним Америчким Државама", ускликнуо је он.

Речи није штедела ни новинарка Бранкица Станковић која је тужиоца Ненада Стефановића оптужила да "као страни плаћеник ради по налогу Трампа".

"Крајем 90-их полиција пленила тираже новина редакцијама а сада документацију НВО која иначе није тајна него доступна свим надлежним институцијама у сваком тренутку", каже Станковићева.

Реаговао је и некадашњи функционер Демократске партије Балша Божовић, што са личног профила, што са странице његове НВО Академије за развој демократије.

Тешке речи пале су и међу некадашњим сарадницима. Објава адвоката Милана Антонијевића да је свако правно лице у Србији подложно провери, а ако је све уредно, немају шта да брину, посебно је дирнула у живац Драгана Поповића, председника Центра за практичну политику.

"Олошу један, жао ми је што сам те икада познавао. Више није ни важно да ли си само глуп или покварен. Срам те било успомене на велике људе који су те професионално градили", поручио је Поповић Антонијевићу.

Уредник НВО КРИК-а Стеван Дојчиновић акцију је описао речима: "Србија је данас направила значајан корак ка диктатури типа Белорусије."

Полицијска акција заболела је и шефицу Иницијативе младих за људска права Софију Тодоровић која је објавила стиснуту песницу уз поруку: "Нећете нас више криминализовати."

Ово сигурно није крај реакцијама, које ће се вероватно наставити и наредних дана. Ипак, тешко је не приметити колико су бурне већ само на вест да су државни органи покренули истрагу.

Зато се поставља питање чему толико негодовање ако су пословали у складу са законима. И још важније, какве би тек реакције биле ако се испостави да им је све ове године, док су се декларативно једном руком на срцу клели у демократију, друга рука била дубоко у меду?

image