Србија и Балкан

Караџићева ћерка открила какво је стање бившег председника Републике Српске

То је био тај разговор о Уставу који је мени био најзанимљивији с обзиром на то да смо се одмакли од тешких тема које су нас окупирале посљедњих неколико седмица, а које се односе пре свега на услове у којима је он /Радован Караџић/ тамо на том несрећном острву и његовог здравственог стања, истакла је она
Караџићева ћерка открила какво је стање бившег председника Републике СрпскеGetty © Serge Ligtenberg/Getty Images

Радован Караџић звучи боље и надамо се да се опоравља, изјавила је његова кћерка Соња Караџић Јовичевић и навела да се то види из последњег телефонског разговора, али и да није сигурна да ли је то ствар одмора или процеса опоравка. 

"Наша нада и уздање у Бога јесте да се опоравља и да са разлогом у том опоравку звучи боље",  истакла је Караџић Јовичевић.

Казала је  да је последњи телефонски разговор са њеним оцем трајао готово пуних десет минута, и да су то време искористили и за разговор о тренутној ситуацији у Републици Српској, као и о њеном Уставу.

"Мало смо се присетили тога како је то било са првим Уставом, ко је на њему радио, ко је од тих људи жив, ко нажалост није више међу нама, шта се тиме постигло, до свих оних неправних и неправедних силовања тог устава од којекаквих међународних мешетара, па све до новог устава који је у припреми",  истакла је она.

Караџић Јовичевић је рекла да је оца обавестила о иницијативи да, уколико Бањалука уставом буде потврђена као главни град, Пале због свог историјског значаја буду престоница Српске.

"Ми смо и раније разговарали о томе, а на ту тему смо дошли прије неких седам или осам година када смо разговарали о Црној Гори и решењу које се тиче Подгорице и Цетиња у том смислу", казала је. 

Она је напоменула да од раније постоји идеја о томе да Бањалука по својој улози, положају и функцији у свим могућим аспектима живота заслужује да буде главни град.

Према њеним речима, Бањалука практично и јесте главни град Републике Српске, али, како каже, не треба заборавити и источни део Српске, историју и неке друге градове и места где су се одвијале важне политичке битке за настанак Републике Српске.

"То је био тај разговор о Уставу који је мени био најзанимљивији с обзиром на то да смо се одмакли од тешких тема које су нас окупирале посљедњих неколико седмица, а које се односе пре свега на услове у којима је он /Радован Караџић/ тамо на том несрећном острву и његовог здравственог стања", истакла је она.

Караџић Јовичевић је рекла да се са оцем подсетила да су јуче биле пуне 22 године од како је њихова породица на америчкој "црној листи", као и разлога за његово избацивање из СДС-а.

Она је истакла да је њена породица више од 30 година у причи која нема краја и која на ширем подручју показује да је на овим просторима ровита ситуација и да ће "тешко бити мира са немирним карактерима и сталном производњом кризе".

Након што је осуђен у Хашком трибуналу први председник Републике Српске смештен је у затвор Албани на острву Вајт где издржава доживотну казну. Реч је о затвору који важи за једну од најгорих затворских установа у Великој Британији и не испуњава бројне услове који су предвиђени стандардима у већини европских држава.

image