Србија и Балкан

Досије "звучни топ": Шта знамо а шта (још) не знамо о догађајима 15. марта?

Док се чека на долазак међународних безбедносних органа, да утврде пуну истину о догађајима 15. марта, у јавности се појављују разне спекулације о томе да ли је нешто и уколико јесте – шта, употребљено против учесника протеста
Досије "звучни топ": Шта знамо а шта (још) не знамо о догађајима 15. марта?© Antonio Ahel/ATAImage

Од 15. марта, када је одржан велики скуп у Београду до данас јавност расправља о томе да ли је и шта употребљено на протесту. Једино што је за сада сигурно јесте да су окупљени, судећи по снимцима са скупа, у једном тренутку почели да се склањају због нечега што се догодило или чуло током током одавања поште страдалима у Новом Саду.

Одмах након протеста студенти у блокади оптужили су власт да је употребила "звучни топ".

"Ударили сте топом на нашу љубав", поручили су студенти у блокади.

Исти наратив користили су и представници појединих опозиционих странака, али и невладине организације, пре свега ЦРТА.

МУП је још у ноћи протеста демантовао ове наводе, да би у данима након тога Војска Србије, Безбедносно-информативна агенција, као и званичници Србије негирали да су користили сонично оружје против демонстраната.

Како би потврдили своје тврдње, за помоћ у истрази позвани су и ФБИ и ФСБ.

И док се чека на долазак међународних безбедносних органа, који ће радити на утврђивању пуне истине о догађајима 15. марта, у јавности настављају да се појављују разне спекулације о томе да ли је нешто и уколико јесте, шта, употребљено против учесника протеста. 

Шта је до сада објављено и понуђено као могућа верзија, а шта је искључено као могућност? Свака наредна теорија искључује претходну. Чим једна тврдња буде побијена, убрзо је замењује нова оптужба усмерена против државних власти. Колико изношење тих различитих верзија, које се мењају из дана у дан, доприноси истрази и доласка до истине која се тражи?

Једна од теорија била је да су се догодиле три детонације топовских удара, након удара "вортекс" топом. На тврдње званичних органа да он није коришћен, појавиле су се наводи да "можда МУП не лаже, али да је могуће да је у питању парамилитарна формација".

"Није антидрон пушка, она је нечујна и ради на електроматнетском принципу, није ни звучни топ, нападнути смо вортекс каноном", била је једна од теорија.

Убрзо, њу је заменила тврдња да понашање људи који су се нашли на удару звучног таласа, потврђује сумњу да је у питању ЛРАД, који како су навели, "емитује звук умереног дејства", које могу бити ниске фреквенције који утичу на људско тело. 

Такође, једна од теорија је стигла из САД, да је реч о АДС-у. Поткрепљујући ту тврдњу, амерички стручњак Рајан Мекбет, као илустрацију приказао је фотографију тог уређаја монтираног на "хамер", возило које користи српска полиција.

Стручњаци за наоружање, који су тврдили да је употребљен звучни топ, навели су "да реакције људи на снимцима показују да су погођени инфразвуком".

А јавним медијским простором круже и необичне теорије да је "звучни топ био само маска и да је прави удар дошао из јоносфере". Према тим тврдњама, кривац је "чувена" ХАРП технологија, систем за ког се вежу бројне теорије завере. 

"Импулсно дејство, а како се то зна, па провери се Сеизмошлошки завод и њихов извештај... То је Теслина технологија употребљена у војне сврхе...", може се чути у једном тумачењу. 

Неколико представника прозападних опозиционих странака саопштило је да је МУП купио седам уређаја "L-RAD 450 XL", оружје које производи неподношљиве звуке и изазива тегобе и трајне последице по здравље грађана. Износећи те тврдње, приложена је наводна фотографија возила са монтираним звучним уређајем, односно полицијског џипа испред парламента.

Као једна од теорија, појавило се да је коришћено средство америчке компаније "Генезис", која производи "ЛРАД". Из ове компаније је објављено да немају доказа о употреби овог система  15. марта. 

"Видео и аудио докази које смо до сада видели и чули, не потврђују употреби ЛРАД током инцидента 15. марта у Београду", навели су из ове компаније и подсетили да је ЦРТА објавила да НВО "Иршот", на основу снимака, сматра да је реч о употреби "вортекс" уређаја.

У међувремену, НВО ЦРТА обратила се "Иршоту". Од 12 записа које су анализирали, ниједан није потврдио употребу звучног топа, а само четири снимка указују на звук "вортекса"

Како је наведено у објави "Иршота", "ово оружје избацује гас брзином од 300 километара на сат, што ствара карактеристичан звук налик млазном мотору и формира вортекс прстенове који могу бити јонизовани".

Шта кажу надлежни органи?

Министар полиције Ивица Дачић, у ноћи након одржаног протеста негирао је да је употребљен звучни топ. Он је касније изјавио да МУП не поседује ни "Вортекс ринг ган" ни "Вортекс канон", као ни LRAD-1000Xi америчке производње "Genasys", ни слично оружје руске производње фирме "Ruselectronics".

Он је недавно новинарима представио уређаје "LRAD-450XL" I "LRAD-100X" и навео да да они служе само за упозоравање, односно слање звучних порука током великих скупова. Дачић је рекао да је амерички произвођач од кога је МУП купио уређаје 2021. године, потврдио да на скупу у Београду није било употребе звучног топа и децидирано саопштио да видео и аудио снимци које су добили не подржавају употребу LRAD, односно тзв. звучног топа.

Прво основно тужилаштво саопштило је 16. марта да је формирало предмет и упутило захтев за прикупљање потребних обавештења, а на основу различитих записа и изјава присутних грађана да "се зачуо јак и необичан звук који је изазвао панику грађана", као и сведочанства грађана са повредама слуха". Из Министарства здравља негирали су да је било знакова акутних акустичних траума код прегледаних пацијената". Тужилаштву су, осим извештаја МУП-а достављени и подаци Министарства одбране, Министарства здравља и Безбедносно-информативне агенције.

Одбор за одбрану и унутрашње послове Скупштине Србије усвојио је недавно закључке да наводи о употреби звучног топа нису тачни и да не постоје докази за такве наводе. Наводећи да је Тужилаштво закључило да звучни топ није коришћен, Дачић је рекао да се "утврђивање чињеница о томе шта се догодило наставља и да ће одговарати евентуални починиоци".

С друге стране, чланови Одбора из опозиционих странака инсистирали су да би требало истражити, како су навели, које је средство коришћено.

Председник Србије Александар Вучић поновио је у гостовању на РТС да 15. марта није било "звучног топа".

"Позвали смо и руску и америчку службу, а Европљанима сам рекао да пошаљу кога хоће. Немамо никакав проблем, одговорићемо свакоме. Ако је било употребе звучног топа, ја нисам председник Републике", рекао је Вучић.

image