
Европска комисија о ситуацији у Србији: Актери да нађу мирно и политичко решење за тренутну кризу

Портпарол Европске комисије Гијом Мерсије изјавио је да су на недавно одржаном састанку у Бриселу председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен, председник Европског савета Антонио Кошта и председник Србије Александар Вучић разговарали о тренутној ситуацији у Србији и позвао све заинтересоване стране да нађу мирно и политичко решење и уздрже се од ескалације тензија, преноси РТС.
Мерсије је на брифингу за новинаре у Бриселу рекао да је на српским властима да воде инклузиван дијалог са учесницима протеста.
Он је поновио да Комисија помно прати ситуацију у Србији и поручио да је потребно да "сви актери пронађу мирно и политичко решење за тренутну кризу".
"Видели смо тензије и позивамо све заинтересоване стране да се уздрже од даље ескалације било каквих тензија између различитих чланова друштва. У овој фази не могу ништа друго да додам. Дијалог треба да се одвија на националном нивоу", поручио је Мерсије.
Одговарајући на питање новинара да ли Комисија разговара са цивилним друштвом, студентима и опозицијом у Србији, он је подсетио да се комесарка ЕУ за проширење Марта Кос састала са представницима организација цивилних друштава пре неколико недеља.
"Постоје дискусије и на политичком нивоу. Ми се ангажујемо на свим различитим нивоима, али када су у питању демонстрације, верујемо да је на власти да води инклузиван дијалог са демонстрантима и студентима, а ми у то нисмо укључени", поручио је Мерсије.
Он је додао да је за ЕК приоритет да подржи Србију на њеном путу ка ЕУ.
"Ми смо веома дуго ангажовани са српским властима и настављамо то да радимо кроз пут приступања, очигледно и на највишем нивоу као што смо имали ове недеље са председником. Такође имамо већи ангажман на техничком нивоу када желимо да радимо на Плану раста за Западни Балкан", навео је Мерсије.
Упитан да прокоментарише то што је председник Србије Александар Вучић најавио да ће за седам или осам дана ЕУ прогласити "Јадар" за свој стратешки пројекат ван земаља Европске уније, Мерсије је подсетио да је Комисија ове недеље први пут усвојила листу од 47 стратешких пројеката унутар ЕУ и додао да ће наредних недеља бити донета одлука о о стратешким пројектима ЕУ у земљама које нису њене чланице.
"У овој фази нема одлуке. Не могу да потврдим да ли ће овај конкретни пројекат бити део ове листе или не", поручио је Мерсије.
Он је подсетио да су Србија и ЕУ у јулу 2024. потписале Меморандум о разумевању о стратешком партнерству о одрживим сировинама, ланцима вредности батерија и електричним возилима и додао да се очекује да ће то партнерство подстаћи економски развој, олакшати зелену дигиталну транзицију и створити нове могућности за запошљавање.
Оно ће такође, подвукао је Мерсије, продубити интеграцију Србије са ЕУ уочи приступања блоку и обезбедити чвршћу интеграцију у јединствено тржиште, у складу са амбицијама Плана раста за Западни Балкан.