Србија и Балкан

Поплаве опет прете: Излио се Јадар, одбрана на Дрини, расте и Сава

На Сави наредних дана водостаји ће бити у већем порасту са превазилажењем границе редовне одбране од поплава код Шапца током 28. марта, најављује РХМЗ. Упркос порасту водостаја, стање на терену је стабилно, наводе у "Србија водама". Проблеми и у БиХ и Хрватској
Поплаве опет прете: Излио се Јадар, одбрана на Дрини, расте и Сава© Branko Lukić (STF)

Србији и региону опет прете поплаве, а Јавно предузеће "Србија воде" је увело ванредну и редовну одбрану од поплава због обилних падавина на водним јединицама "Дрина–Лозница" и "Сава–Шабац", а редовну на потезу "Колубара–Обреновац–Уб".

Излила се река Јадар, a расте и Сава. 

Због пораста водостаја у Босни и Херцеговини, затворен је саобраћај преко Трнског моста у Републици Српској, а на главној саобраћајници који спаја Пријечане са Бањалуком дошло је до одрона. Обилне оборине у последња 24 сата довеле су до изливања река Вучице и поплава у Ораховици и околним општинама у Хрватској.

Републички хидрометеоролошки савез очекује и данас обилније падавине, и то посебно на истоку Србије. 

"На сливовима Јадра, Лима, Колубаре, Љига, Уба, Тамнаве, Ликодре, Љубовиђе, Скрапежа, Ђетиње, Моравице и Бјелице наредних 48 сати водостаји ће бити у већем порасту са могућношћу достизања упозоравајућих нивоа. На бујичним водотоцима ових сливова могућа су локална изливања. На Сави наредних дана водостаји ће бити у већем порасту са превазилажењем границе редовне одбране од поплава код Шапца током 28. марта", наводи се на сајту РХМЗ-a.

Ванредна одбрана од поплава уведена је у Србији и на реци Чемерници "због потенцијалних опасности и поправљања оштећених утврда", а уклоњени су привремени прелази који су представљали ризик од изливања и плављења чачанског насеља Коњевићи. На Западној Морави код Чачка све службе су у приправности како би спречиле поплаве и омогућиле наставака радова на aуто-путу Чачак–Појате. 

"Упркос порасту водостаја, стање на терену је стабилно", наводе у "Србија водама".

Директор "Србијавода" Горан Пузовић је са градоначелником Лознице Драганом Лукићем обишао насеље Јелав и радове на изградњи одбрамбених насипа као и села Врадић и Драгињац, где се излила река Јадар из нерегулисаних деоница и поплавила пољопривредно земљиште.

Пузовић је рекао да ће водостаји река у западној и централној Србији наставити да расту наредних дана због обилних падавина и да се не очекују већи проблеми са изливањем река у неуређеним подручјима.

Он је навео да је хидролошка ситуација у Србији стабилна и под контролом и поред обилних падавина последњих дана, које ће се према прогнозама метеоролога наставити. Навео је да је дошло до смиривања водостаја на реци Јадар и благог опадања.

"На свим брањеним подручјима где имамо изграђене хидротехничке објекте за заштиту наших грађана и имовине немамо никакве велике проблеме", рекао је Пузовић и додао да су екипе Србијавода обишле угрожена подручја у долини реке Јадар, где је јуче уведена одбрана од поплава због изливања реке код села Брадић.

Упућена су и обавештења председницима општина и инструкције како да поступају док талас не прође у наредна два до три дана. 

Припадници Сектора за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова непрекидно обилазе локације у Мачванском управном округу, које су захватиле веће падавине, саопштено је из МУП-а.

"Нема угроженог становништва, припадници Одељења за ванредне ситуације Шабац обилазе локацију у селу Брадић, око десетак домаћинстава где је дислоцирано око 40 грла стоке, као и локацију у викенд насељу на Дрини. Тренутно нема потребе за евакуацијом становништва, а ватрогасци-спасиоци су у сталном контакту на свим потенцијалним локацијама у овом, Колубарском, Златиборском и осталим окрузима, у складу са упозорењем на падавине које су издате од стране РХМЗ-а", наводи се у саопштењу. 

Хидролог РХМЗ Дејан Владиковић каже да се очекује да ће током дана код хидролошке станице Шабац на Сави доћи до превазилажење редовне одбране од поплава што је, како каже, први степен одбране, а да се за 30 сати очекује улазак у ванредну одбрану од поплава - односно други степен одбране.

Владиковић је навео да се не очекује смиривање хидролошке ситуације на реци Сави све до 1. априла, јер велика количина воде још стиже са узводног дела тока те реке. Указао је да је у претходна четири дана на подручју западне и југозападне Србије пало од 45 до 95 мм падавина, што је изазвало велике порасте водостаја, а највише на сливу Јадра, на сливу Kолубаре са њеним притокама, и на горњем току Западне Мораве са њеним притокама.

Нагласио је да је у току благо смиривање ситуације, али да је најтежа ситуација и даље на сливу реке Јадар, на доњем току Kолубаре, код станице Дражевац, горњем току Западне Мораве и на њеним притокама, Ђетињи, исто тако Моравици, Скрапежу и на реци Бјелици.

Упозорава да ће оваквих падавина бити и у наредним данима, да оне неће бити у оном обиму као што су биле претходних дана, али да ће их ипак бити довољно да, због наквашености тла, јако високи водостаји остану и даље у наредних 48 часова на овим сливовима.

Водостај Босне је за 84 центиметра изнад коте редовне одбране од поплава.

Падавине су изазвале повећање нивоа река и бројне проблеме у градовима и општинама Републике Српске, Федерације БиХ и делу Хрватске.

У Санском Мосту стање је алармантно због раста водостаја реке Сане, што прети угрожавању становника и инфраструктуре. Према последњим подацима, водостај Сане износи 351 сантиметара, док је ниво реке Дабар достигао 238 сантиметара.

Kантонална управа Цивилне заштите Унско-санског кантона упутила је тим помоћи, а грађани су позвани на максималну приправност. Посебно критична тачка је насеље Скуцани Вакуф, где је десна обала потпуно одсечена од остатка општине. Импровизирани мост, који је раније постављен због изградње новог прелаза, поплављен је и урушен, што је приморало полицију да затвори овај путни правац.

Тешка ситуација јутрос је у Пријечанима. Због пораста водостаја затворен је саобраћај преко Трнског моста, а на главној саобраћајници који спаја Пријечане са Бањалуком дошло је до одрона, изјавио је предсендик Месне заједнице Пријечани Давид Понорац.

Error loading media: File could not be played
Share Video
Share Video
00:00
00:00
 

"Поток Брусина је изашао из корита. Вреће са песком држе одбрану првих кућа и дворишта које су најугроженије, али ако настави падати киша до среде нема шансе да их одбранимо", рекао је Понорац.

На ванредној седници Градског штаба цивилне заштите Градишка градоначелник Зоран Аџић прогласио је стање ванредне ситуације. На подручју града током ноћи излиле су се планинске реке Врбашка, Лубина и Јабланица.

Путни правци према Kозарској Дубици, Горњим Подградцима и Турјаку су у прекиду.

Начелник Одељења за цивилну заштиту Југослав Стевановић за РТРС каже да су све реке у коритима, да проблема има са одводним каналима, али да становништво није угрожено. Додаје и да је отежан саобраћај на регионалном путу Добој - Маглај због веће количине воде испод подвожњака.

Водостај река Вучице и Војловице подигнут је услед обилних падавина, па је отежан саобраћај на деоницама у околини Ораховице. На седници жупанијске скупштине констатовано је да најкритичније на подручју града Ораховице и општине Зденци.

image