
Ђукић Дејановић: Очекујем да ће неки факултети почети наставу 1. априла, ради 96 одсто школа

Министарка просвете у техничком мандату Славица Ђукић Дејановић изјавила је да 96 одсто школа у Србији ради, а да само једна основна школа, у близини Панчева, не ради, и навела да су неке школе направиле програм надокнаде наставе и да су почеле да га реализују. Очекује да ће један број факултета почети са наставом од 1. априла.
Ђукић Дејановић је за РТС рекла да гимназије у већим градовима још увек не раде, али да неке најављују почетак рада од понедељка и оценила да се ситуација прилично променила. Она је навела је да су школе направиле календар односно програм надокнаде наставе и да су неке школе које су мањи број часова изгубиле, већ ушле у надокнаду, као и да наставници и професори добијају адекватна примања у вези са тим.

"Никада неће моћи да се надокнади баш све оно што је изгубљено, јер тај период од четири месеца прекида јесте оставио последице по знање деце, али је добро да се кроз програме надокнаде, ипак, ова школска година приведе крају, како би следећа релативно растерећено почела и како би први дани у следећој школској години били прожети и стицањем знања за које се није стигло у овој години", рекла је Ђукић Дејановић.
На питање како решити ситуације да се, на пример, дешава да три одељења првог разреда у школи раде, а да једно одељење не ради, Ђукић Дејановић је казала да су се неки родитељи снашли тако да су пребацили децу у одељења која раде и додала да су школе направиле план надокнаде тако да наставници који раде компензују оне часове које би требало да држе они који не раде.
"Тамо где буду тражили, а ми имамо резервне варијанте за организацију рада тамо где се школа сама не снађе, ми ћемо свакако помоћи. Имамо могућност да наставници који раде регуларно 30 одсто радног времена, више раде, па самим тим и више зараде", рекла је Ђукић Дејановић.
Указала је да, без обзира што ће се програми сажети, неће моћи да се у потпуности надокнаде и да је зато важно да школе што пре, и оних 13 одсто школа у којима поједини наставници не раде, што пре имају пуне програме како би, како каже, деца имала бар један део летњег распуста.
"С друге стране, школе то надокнађују на различите начине у зависности од узраста ученика, од типа школе. Неки су већ организовали претчасове, неки имају по шест-седам часова дневно, неки имају радне суботе, неки имају све ово што сам набројала, али враћа се живот у школе", навела је Ђукић Дејановић.
Kада је реч о школама у којима ученицима од петог до осмог разреда неке часове имају, а неке немају, Ђукић Дејановић је рекла да су то још увек проблеми и да је Министарство позвало директоре да се обрате за подршку ако, како каже, не могу унутар сопствених кадровских потенцијала да реше и таква питања.
"То значи да ако немају наставнике који ће држати часове, да треба да нам се обрате и да траже од школских управа подршку из других школа. Ако наставник хемије у једној школи не ради, наставнику хемије из неке друге школе који ради понудићемо да помогне да та реализација буде како треба. Наставни програм се ипак мора завршити", рекла је Ђукић Дејановић.
Додала је да саветници Министарства просвете врше надзор над тим и нагласила да се стицање најелементарнијих знања, без обзира што су негде програм и нешто сажети, мора постићи на задовољавајући начин у интересу деце.
Ђукић Дејановић је рекла да ће бити летњег распуста, али да је квалитет учења поремећен.
"Не можемо рећи да је нормално да дете у основној школи има шест или седам часова, али таква је ситуација да нема избора да би дете завршило разред, то је једина могућност", рекла је министарка.
Академска година
Када је реч о настави на факултетима и академској години ситуација је још комплекснија, али да није све изгубљено.
"Ако се у априлу не крене са надокнадом, можемо говорити да је академска година угрожена. А то у много чему зависи и од факултета. Није исто да ли се надокнађује настава на рецимо медицинском или неком сличном факултету где знање не можете да стекнете без практичне наставе. Мислим да ће један број факултета почети са наставом од 1. априла", каже министарка просвете.
Додала је да има студената који желе да наставе са студијама, да имају колоквијуме, испите, а да су професори дужни да им то обезбеде.
Иницијативу за оцену уставности и законитости Владине уредбе, која се односи на стандарде услова рада и за делатности које се финансирају из буџета, потписало је 470 професора, сарадника и чланова универзитетског особља Београдског универзитета. Министарка просвете не верује да ће одлуке Владе бити оспорене.
"У истој процедури Влада је донела одлуку о повећању плата од 16 одсто, и тада није било примедби. Мислим да је процедура апсолутно испоштована, али ако суд другачије одлучи онда и једна и друга уредба могу бити оспорене. Ми смо рекли да ће плате бити умањене ако се настава не буде изводила на факултетима, исто као и у школама. Оно што треба да знају професори, као што је то речено и наставницима, надокнада наставе биће им плаћена", објашњава Славица Ђукић Дејановић.