Србија и Балкан

Медицински факултет у Београду прекинуо штрајк

Штрајк је већина запослених на Медицинском факултету изгласала 12. марта, а започео је 17. марта и према тадашњим најавама требало је да траје до испуњења студентских захтева
Медицински факултет у Београду прекинуо штрајк© Antonio Ahel/ATA

Медицински факултет у Београду прекинуо је штрајк, који је проглашен 12. марта 2025. године. Одлуку о прекиду штрајка упутили су на три адресе – Универзитет у Београду, Министарство просвете и Министарство здравља.

У одлуци је наведено да је већина запослених Универзитета у Београду – Медицинског факултета дана 12. марта донели одлуку о ступању у штрајк са почетком 17. марта.

"Дана 18. марта на Медицинском факултету је извршен ванредни инспекцијски надзор Министарства просвете. Након упознавања са садржином записника о ванредном инспекцијском надзору, већина запослених на Универзитету у Београду – Медицинском факултету доноси одлуку о прекиду, односно престанку штрајка који је одлуком био проглашен", стоји у Одлуци.

Запослени на Медицинском факултету који су изгласали штрајк, навели су тада да ће трајати до испуњења студентских захтева.

У међувремену Националном акредитационом телу (НАТ) Србије стигао је упит од Светске федерације за медицинско образовање са захтевом за хитним достављањем више информација о ситуацији на Медицинском факултету Универзитета у Београду.

У допису је наведено да је Светска федерација за медицинско образовање примила информацију од "забринутих родитеља" поводом ситуације на Медицинском факултету Универзитета у Београду.

"У примљеној информацији каже се да на факултету постоји тешка и ескалирајућа криза, са потпуним колапсом академског управљања, уз озбиљне прекршаје, институционалне пропусте и системско занемаривање, због чега су хиљаде студената остале без образовања, испита или клиничке праксе, посебно оних који су уписани на програм на енглеском језику", наведено је у допису.

Светска федерација додаје да је посебно заинтересована за став Националног акредитационог тела о овом питању.
Настава на факултетима у Србији блокирана је од краја новембра прошле године од група студената који траже испуњавање четири захтева, док представници власти истичу да су ти захтеви испуњени.

image