
Факултети из буџета добили 473,9 милиона динара за плате, али чије?

Свим високошколским установама данас је из буџета Републике Србије уплаћено 473,9 милиона динара за коначан обрачун фебруарске плате за ненаставни кадар, с обзиром на то да је ненаставни кадар у току тог месеца радио пуно радно време, речено је Танјугу у Министарству финансија
Тиме је, како наводе, за ненаставни кадар- спремачице, рачуноводство, економисти, обезбеђен пун износ плате из буџета Републике Србије.

Са друге стране професори на факултетима остали су без дела фебруарских зарада, јер нису држали предавања и испите због студентских блокада факултета. Влада Србије усвојила је Уредбу којом се мења начин обрачуна плате за предаваче на високошколским установама.
Уредбом о нормативима и стандардима услова рада универзитета и факултета научни рад наставника и сарадника у високошколским установама вредноваће се са 12,5 одсто у укупној заради, док ће наставни рад бити вреднован са 87,5 одсто.
До сада је четрдесеточасовна радна недеља професора на факултету или вишој школи подразумевала 20 часова наставе и исто толико научноистраживачког рада, сада је то промењено у пет часова научноистраживачког рада и 35 часова наставе.
Студентске блокаде факултета почеле су крајем новембра, почетком децембра прошле године и до сада су предавачи примали редовно плату у пуном износу. Ово је први пут да им ускраћен део зараде.
Влада Србије усвојила је Закључак, 24. марта, којим је утврђено да ће високошколским установама које су у блокади, односно на којима се не изводе предавања и испити на свим акредитованим студијским програмима на којима су уписани студенти који се финансирају из буџета Србије, уплаћивати део средстава намењен за плате наставног особља, а за послове научноистраживачког, стручног, односно уметничког рада наставника и сарадника, као и пун износ средстава намењен за плате ненаставног особља.