Србија и Балкан

Хрвати руше српске споменике: Последњи чин етничког чишћења Срба из Хрватске

Новим законом се предвиђа уклањање споменика постављених након 30. маја 1990. године, а на којима су исписане поруке које нису по вољи коалицији владајућег ХДЗ-а, посебно Домовинског покрета
Хрвати руше српске споменике: Последњи чин етничког чишћења Срба из ХрватскеGetty © Beata Zawrzel/NurPhoto

Намера Хрвата да се избришу трагови постојању Срба на простору Хрватске, биће спроведена кроз Закон о гробљима који је ушао у скупштинску процедуру. 

Овим прописом, предвиђа се уклањање споменика постављених након 30. маја 1990. године, а на којима су исписане поруке које нису по вољи коалицији владајућег ХДЗ-а, посебно десно оријентисаног Домовинског покрета.

Реч је о дуго најављиваном закону према којем ће бити срушени сви споменици на којима се налазе поруке које хрватске власти сматрају спорним. То практично значи да ће бити уништена гробна места Срба погинулих током последњих ратних сукоба у Хрватској, уколико на надгробним плочама њихових споменика пише нешто што није по вољи актуелној хрватској власти, као што је, на пример, маузолеја Вукашина Шошкочанина у Борову Селу.

Шошкочанин је за Хрвате злочинац, а на маузолеју ћириличним словима, између осталог, пише: "И сад гледам Борово рођено моје село, браћу и сестре и српске борце. Моје битке бију жестоко, поносно дижу чело и српске заставе високо и тврдо на српској земљи стоје".

Последњи чин етничког чишћења Срба из Хрватске

Председник Удружења Срба протераних из западне Славоније Крста Жарковић сматра да нови закон о гробљима у Хрватској представља последњи чин етничког чишћења Срба из Хрватске, и позвао ЕУ да затражи хитно повлачење овог закона.

"Европска унија, чији је Хрватска пуноправни члан, мора затражити од Хрватске да хитно повуче овај закон из парламентарне процедуре, јер нарушава основна људска права Срба у Хрватској - рекао је Жарковић Срни.

Он је истакао да је за Србе нерихватљиво да хрватска Влада демонстративно показује снагу и силу на надгробним споменицима Срба страдалих послие 30. маја 1990. године у Хрватској, додавши да представници српских удружења у Хрватској морају под хитно реаговати и да заједно са Србима из региона стану на пут оваком понашању Хрватске.

"Уколико покушају да сруше српске гробнице, за које они сматрају да нису у складу са уставоправним поретком Хрватске, затиру српски идентитет и трагове постојања Срба у Хрватској", поручио је Жарковић.

Он је подсетио да су се Срби у Хрватској 1991. године плашили да не заврше као њихови дедови и прадедови у логору Јасеновац , због чега су се деведесетих година организовали и правили барикаде у Хрватској како би заштитили животе својих породица и имовину.

Потпредседник Владе и просторног планирања Бранко Бачић је новинарима након седнице владе рекао да је нови закон стављен у процедуру у сабору јер досадашњи, како је рекао, "није прикладан садашњем времену".

Бачић је рекао један од разлога за доношење новог закона о гробљима чињеница да је, како је навео, након рата одређени број гробова на чијим су споменицима и спомен-плочама уписани "непримерени називи" противни уставно-правном поретку РХ, како тврди.

"Стога се овим Законом предвиђа уклањање споменика који вређају верске, моралне или националне осећаје , али и величају агресорску војску у Домовинском рату и то у року од 30 дана од ступања новог закона на снагу", рекао је Бачић.

Ако сам корисник гробног места споменик не уклони у законском року, уклањање би се извршило путем трећих особа. Ако га власник гроба на којем се налази такав споменик не уклони, прети му и казна од 1.000 до 5.000 евра, стоји у предложеном закону.

image