
Рекли па порекли: Део студената ушао на политички терен – ипак предлажу владу

После пет месеци протеста, изричитих ограђивања од свих партија, покрета, невладиних огранизација, група и групица који су имали намеру да "отму" протесте, али и од идеје експерстске владе, део студената је и званично загазио у политичке воде званичним ставом да Србији треба експертска влада.
На пленумима факултета у Новом Саду – Природно математичког, Факултета спорта и васпитања, Технолошког, Високе пословне школе, Економског, Правног, као и Техничког факултета Михаило Пупин у Зрењанину, те Економског и Грађевинског у Суботици, одлучено је да су студенти дошли до закључка да је "једино могуће решење експертска влада".
У објави на Инстаграму пише да су "студенти окарактерисани као највећа политичка сила у држави", те осећају моралну одговорност да се на тему друштвено-политичке кризе у држави и огласе".

"Будући да студенти од почетка захтевају системске промене и инсистирају на страначкој неопредељености сматрамо да влада у чијем би се саставу нашли независни стручњаци представља најподобније решење тренутне политичке кризе. За разлику од једноумља које карактерише власт, наш покрет почива на плурализму мишљења и слободи изражавања. Поносни смо на то што унутар сваког матичног пленума постоје различити ставови, јер управо та разноликост представља суштину демократије. Тиме јасно показујемо да нисмо продукт спољних утицаја, да не следимо ничије инструкције већ да одлуке доносимо самостално кроз транспаренте и демократске процесе", наводи се у објави одлука са пленума.
Такође, студенти констатују и да њихови захтеви нису испуњени.
Њима су се придружили и студенти пет нишких факултета у блокади који се залажу за формирање експертске владе, а објављено саопштење повукли су убрзо академци Филозофског факултета у Нишу.
"Данас, после пет месеци, 16 изгубљених живота и више од четири месеца студентских блокада и захтева за правдом, истином и одговорношћу, ми немамо одговоре нити реакцију надлежних институција. У тренутку када је владавина права дубоко подривена, када су институције обесмишљене, а политичке одлуке постале синоним за личне и партијске интересе, друштво се налази на ивици институционалног слома. У овој тачки преломне историјске одговорности, студенти одлучно иступају, јер ћутање значи пристајање. А ми не пристајемо. Зато постављамо питање које сви себи постављају: "Шта сада?", наш одговор је јасан "експертска влада", наводи се у саопштењу нишких студената.
Има и факултета који нису за овакво решење. Тако је на страници студената Филозофског факултета у Београду објављено да су "протести довели до пада владе, да је власт именовала за кандидата за премијера професора др. Ђура Мацута и да се тако крије иза експертизе нове владе у покушају да сакрије своју одговорност за лош рад и неиспуњавање захтева".
"Опозиција је изашла са предлогом експертске владе под паролом владе народног поверења у виду орочене привремене владе. Наводи се да би се састав пре свега бирао са универзитетима у блокади, без да су студенти икада питању о њиховој жељи да учествују у избору исте", пише у саопштењу у којем се додаје да "претходна искуства говоре да је разлог неконсултовања жеља да се студенти злоупотребе и да се у њихово име говори".
— Filozofi u Blokadi (@FFUBublokadi) April 7, 2025
Указују и на проблем термина експерт, његову идеолошку обојеност и понавља да студенти неће дозволити манипулацију покрета од оних који желе да се преко леђа студената дограбе политичких функција.