
Опасне игре: Како Приштина покушава да активира тројни пакт из Тиране на КиМ

Споразум о стратешкој сарадњи у области одбране, који су у уторак, 1. априла, потписале Србија и Мађарска, тек недељу дана касније изазвао је бурне реакције у медијима у Приштини. Уз то, изјава председника Републике Српске Милорада Додика на недавно одржаној седници Владе Српске да "Република Српска треба да затражи статусни пријем у безбедносни споразум између Републике Србије и Мађарске" послужила је да тамошњи медији распламсају страсти и то у пажљиво одабраном тренутку.
У прилог томе сведочи интересантан детаљ: дежурни сејачи страха на Косову и Метохији "сетили" су се да реагују и да упозоре на наводну опасност од војне алијансе и "агресивних планова Београда", тек након што је у Призрену и Ђаковици у недељу, 6. априла, ухапшено 16 Срба, од којих је четворо задржано у притвору, док су остали пуштени.
Реч је о људима који су обилазили православне светиње и регуларно прешли административни прелаз. Четворица Срба ухапшених у Ђаковици, пренели су медији на албанском језику након заседања Савета безбедности тзв. Косова, "планирали су да спроводе дестабилизујуће планове и злочиначке интервенције", а осумњичени су за поседовање хладног оружја.
Медији на албанском језику готово углас оцењују да "Вучић и Додик прете војном алијансом са Мађарском". Подсећају и на то да је Мађарска била једина од 27 држава чланица ЕУ која је гласала против усвајања Резолуције о Сребреници, и истичу да је премијер Мађарске Виктор Орбан савезник председника Србије Александра Вучића.

Идентичан текст објавили су готово сви портали на албанском језику који на приштинској медијској сцени нешто значе.
Војни коментатор Андреј Млакар објаснио је да је Приштина ћутала и чекала прилику да оправда постојање споразума о сарадњи који су у марту потписале Приштина, Загреб и Тирана.
"Уз то су чекали и нашу реакцију, а ми смо реаговали тако како смо реаговали-потписали смо споразум са Мађарском. Неколико дана касније, почиње прича да су ухапшени Срби заправо припадници војске или полиције. Поново извлаче из случаја Бањска панцирну опрему, униформе...", истакао је Млакар.
Он је додао да постоје сумњиве околности, јер је реч о униформама које одавно нису у употреби и које су припадале онима који су служили војску деведесетих година.
Млакар наводи да се овде ради о стварању алибија за активирање поменутог споразума, односно тројног пакта.
Наш саговорник је подсетио на околности, односно на то да је најављено да ће из источне Европе бити повучено 100.000 америчких војника, као и да је онда логично да Албанци стварају алиби о угрожености, односно да се одавде спрема интервенција, а све да би се на КиМ појачале албанске и хрватске снаге Кфора.
"Све како би они били они који би гарантовали сигурност Приштини од угрожавања Београда", наводи наш саговорник.
Генерал у пензији Митар Ковач рекао је за РТ Балкан да је некад повод за малтретирање Срба и незаконито понашање када из унутрашњости Србије долазе спортске екипе, уметници, представници власти, а сада је то био долазак људи који обилазе српске светиње.
"Они праве такву атмосферу да би зауставили долазак Срба, не само из других крајева Србије, већ из Републике Српске и Црне Горе на Косово и Метохију", казао је Ковач и додао да се ради о плану да постепено преузимају благо на Косову и Метохији и да припишу косовској православној цркви што је њихов пројекат на дуже стазе.
Наша држава и власт, оцењује, српски судови и тужилаштво треба да праве базе података оних који малтретирају српски народ у униформама и оних који то чине као цивили.