Србија и Балкан

Курти поднео оставку, прекинута седница скупштине привремених институција

Премијер привремених приштинских институција је оставку поднео на основу одредби закона тзв. Косова према којима они који добију мандат посланика, а истовремено су део извршне власти морају да поднесу оставку на извршну функцију
Курти поднео оставку, прекинута седница скупштине привремених институцијаGetty © Erkin Keci

Аљбин Курти поднео је данас оставку на место премијера привремених приштинских институција, преносе медији. 

Курти је одлуку о оставци саопштио путем писма упућеног Секретаријату скупштине тзв. Косова. Оставку је поднео на основу одредби закона тзв. Косова према којима они који добију мандат посланика, а истовремено су део  извршне власти морају да поднесу оставку на извршну функцију коју имају. Односно, не могу истовремено да буду посланици и део извршне власти, јавља дописник РТ Балкан.

"Од 23. марта, када је истекао пуни четворогодишњи мандат наше владе, она функционише као техничка/оставком поднета влада. У складу са Уставом и важећим законима, изјавом коју сам дао и која је прихваћена од стране ЦИK-а 27. марта 2025. године, као и мојим јавним ставом истог дана, фактички сам поднео оставку заједно са владиним кабинетом. У циљу полагања заклетве као посланик Скупштине Републике Kосово, деветог сазива, овим и званично достављам своју оставку са извршне функције, с тим да она има дејство од горепоменутог датума, у складу са Уставом и важећим законима", наводи се у писму оставке Kуртија, које преноси "Kљан Kосова".

У Приштини је око 11 часова почела конститутивна седница Скупштине тзв. Косова, а седница је прекинута након што није усвојен извештај комисије за верификацију мандата посланика.

Посланик Самоопредељења Авни Дехари, који је као најстарији председавао седницом, рекао је да ће обавестити председницу привремених институција Вјосу Османи  о прекиду седнице и затражити мишљење о даљим корацима, преноси Танјуг.

Извештај комисије за верификацију мандата, која је изабрана на почетку седнице, није усвојен, пошто су за извештај гласала 52 посланика, против 46, а уздржано је било 11 посланика.

Против извештаја су гласали посланици Демократске партије Косова, Демократског савеза Косова и Алијансе за будућност Косова, наводећи да није благовремено дистрибуирана документација у вези са оставком премијера и министара који су изабрани за посланике и да премијер привремених институција Аљбин Курти и министри који су изабрани за посланике покушавају да буду и на извршним и на законодавним функцијама.

Конститутивна седница почела је око 11 часова, са сат времена закашњења. Централна изборна комисија у Приштини потврдила је 27. марта коначне резултате избора за скупштину привремених институција одржаних 9. фебруара, према којима је Самоопредељење освојило 48 мандата, а најјача српска странка у покрајини, Српска листа девет мандата од 10 предвиђених за Србе.

После Самоопредељења, на другом месту је Демократска партија Косова са 24 мандата, а следе Демократски савез Косова са 20 мандата и коалиција окупљена око Алијансе за будућност Косова са 8 мандата. Парламент привремених институција има 120 посланичких места, од чега невећинске заједнице имају 20 мандата, од којих српска има загарантованих 10 мандата. Српска листа је освојила девет од 10 мандата предвиђених за Србе, а један мандат освојила је странка За слободу, правду и опстанак. Српска листа више пута је истакла да је оштећена за један мандат и да је партија За слободу, правду и опстанак добила мандат захваљујући гласовима албанских бирача.

image