Србија и Балкан

Озваничен услов Немачке: Без признања "Косова" Србија не може у ЕУ

Ситуација на северу КиМ и даље је веома опасна, јер не може да се гарантује безбедност Србима, али ни осталим грађанима "Косова", поручио специјални изасланик Немачке за Западни Балкан
Озваничен услов Немачке: Без признања "Косова" Србија не може у ЕУwww.globallookpress.com © Frederic Kern via www.imago-imag

Став Берлина је да Србија не може да постане чланица Европске уније без признања "Косова", рекао је Мануел Сарацин, специјални изасланик Немачке за Западни Балкан. 

Он је у интервјуу за лист "Нова" нагласио да је Немачка увек имала веома јасан став о томе шта се очекује од Србије:

"Пред крај процеса нормализације односа, кад Србија одлучи да се придружи ЕУ, признање 'Косова' ће бити део процеса... и то је јасно речено кад је канцелар Олаф Шолц посетио Србију у јуну прошле године."

Да би се јавно изашло са немачко-француским предлогом, важно је "прво створити атмосферу разумевања и поверења у којој лидери могу да причају о овој теми без размишљања да ће нешто бити објављено", додаје Сарацин. 

Он каже да не може да предвиди до када ће предлог бити скриван од јавности, али да је "неопходно постићи споразум што је пре могуће".

Додаје да је шеф тог дијалога ЕУ, односно Мирослав Лајчак и да ту треба тражити конкретне одговоре када се може очекивати споразум. 

"Наравно, ако се дође до споразума, то неће бити крај. И даље ће бити много посла, али то би био огроман корак напред", каже Сарацин. 

Он је оценио да је ситуација на северу КиМ и даље веома опасна, јер не може да се гарантује безбедност Србима, али ни осталим грађанима тзв. Косова, због чега је важно да се убрза процес повратка Срба у институције "Косова". 

Сарацин сматра да "све што је договорено у Бриселском споразуму мора да буде имплементирано".

"Међународна заједница, Немачка, ЕУ врше огроман притисак на Приштину да отвори разговор о Заједници српским општинама, али мислим да није добар пут условљавати повратак у институције формирањем ЗСО", поручио је. 

Притисак на Србију да уведе санкције Русији је исти, али фокус не би требало да буде на притиску који долази из ЕУ. 

"Мислим да у Србији треба да преовлада проукрајинска страна уместо да се говори о притиску који долази из ЕУ. Овде је реч о Украјини и њиховој борби против неоправдане агресије која се води против њеног народа", поручио је Сарацин.

Подсетимо, истраживање које је почетком ове године за РТ Балкан спровела Нова српска политичка мисао показало је да чак 79,2 одсто испитаника не би подржало улазак у ЕУ ако би услов било признање независности тзв. Косова.

image