Бомбардовање Југославије је као свађа пријатеља? Амерички амбасадор у Србији копа по ранама
Кад сам дошао овде прошлог марта изненадило ме је што је сваког дана било неких подсећања на 1999. годину... Морате да гледате унапред, изјавио је амбасадор САД у Србији Кристофер Хил.
Хил је у интервјуу за "Недељник" говорио о свом животу у младости у Београду, али је поделио и утиске о Србији након што се као амерички амбасадор поново вратио у Београд.
"За мене је највеће разочарење било то што сам мислио да су ствари за које сам мислио да су одавно решене и даље свеже у главама људи. Изненадило ме је, кад сам дошао овде прошлог марта, што је сваког дана било неких подсећања на 1999. Државама, баш као и људима, неопходна је и отпорност, али и то да се неке ствари заврше да би могао да кренеш даље", навео је Хил и упоредио ову ситуацију са пријатељском свађом.
"То је као када причате са неким пријатељем и он се стално враћа на неку свађу која се догодила давно. Тако је у животу држава. Морате да гледате унапред, али је исто време неучтиво рећи то и свом пријатељу и групи људи. Нисам ту да говорим: 'Заборавите на то'. Ако није заборављено, онда вероватно постоји разлог", сликовито је описао амерички дипломата у Србији.
Руски амбасадор у Србији Александар Боцан-Харченко оценио је да је читање Хиловог интервјуа било тешко, као што је тешко читати и сваки други опус лишен логике.
Генерално, овај интервју представља целокупну примитивну филозофију колективног Запада. Индикативно је то Хилово признање да је по доласку у Београд био ”разочаран” подсећањима на агресију НАТО-а на Југославију 1999. године, а која су овде сачувана. Другим речима, желео би да избрише историјско сећање на трагично страдање српског народа.
Убеђен сам да односи између држава треба да се граде на реалности и здравом разуму, на основу равноправности. Док су безграничне лажи и наглашено непоштовање других веома климав темељ, прокоментарисао је Боцан-Харченко.