Хил: Србија је сада на најважнијем путу у својој историји
Формирање Заједнице српских општина на КиМ је суштински елемент да би се кренуло напред у дијалогу, изјавио је данас амерички амбасадор у Београду Кристофер Хил и поручио да се тиме на првом месту треба позабавити, а да онда, како је рекао, следи оно што је наведено у француско-немачком предлогу за КиМ.
Председник Србије Александар Вучић је у више наврата истакао да нема даљих договора без имплементације већ постојећих, односно, без формирања Заједнице српских општина, што значи и да се на разговоре о "француско-немачком предлогу" не може прећи док се не реши питање ЗСО.
Амерички амбасадор Хил је поручио и да је Србија сада "вероватно на најважнијем путу у својој историји - ка придружењу евроатлантским интеграцијама, укључујући и ЕУ".
Појам евроатлантске интеграције, иначе, укључује али не подразумева искључиво ЕУ интеграције, већ и улазак у Северноатлантску алијансу, то јест, НАТО.
САД, навео је амбасадор Хил, "желе да помогну Србији да то реализује".
"Желим да будем јасан да подржавамо будућност Србије. Најбоље односе на свету имамо са ЕУ, а Србија је на путу да јој се приближи, што је најбољи начин да ојачамо наше односе", рекао је Хил у Музеју Николе Тесле након потписивања Меморандума о разумевању између Владе Србије и УСАИД-а о сарадњи на реализацији пројекта "Боља енергија у Србији".
На питање Танјуга како види формат Заједнице српских општина и да ли међународна заједница има механизам да приволи Приштину да споразум из Брисела потписан пре скоро 10 година напокон реализује, рекао је да су сви преговарачи, било да су из ЕУ или САД, потврдили да је ЗСО обавеза која проистиче из Бриселског споразума.
"Ако пажљиво читате текст, првих шест тачака се бави управо формирањем ЗСО и то је суштински елемент да би се кренуло напред. И тиме се на првом месту и треба позабавити, а потом следи оно што је наведено у француско-немачком предлогу, који ужива подршку ЕУ. У том документу се иде на шире идеје које ће захтевати више времена", рекао је Хил.
Додао је и да не можемо очекивати да се све реши данас или сутра, али да је на првом месту да морају да се спроведу постигнути споразуми у Бриселу.
На питање како САД виде формат будуће ЗСО, Хил одговара да не може да пружи више информација о томе, јер детаљи тек треба да се разраде.
"Бриселски споразум има свега шест реченица, на томе треба више да се ради и да се разраде детаљи", навео је амерички амбасадор.
Хил, међутим, није споменуо да је још 25. августа 2015. године у оквиру бриселског дијалога Београда и Приштине усвојен и документ о општим принципима и кључним одредбама ЗСО. Те одредбе је, потом, оспорио Уставни суд "Косова", а недавно је Дерек Шоле, саветник у америчком Стејт департменту, обелоданио амерички став да ЗСО треба да буде формирана у складу са одлуком приштинског Уставног суда уместо по одредбама споразума постигнутих у Бриселу уз гаранције Европске уније.