На дневном реду посебне седнице Скупштине Србије био је Владин "Извештај о преговарачком процесу са институцијама привремене самоуправе у Приштини, од 1. септембра 2022. до 15. јануара 2023".
Представљајући Извештај, председник Александар Вучић јуче је рекао да Србија неће дозволити улазак такозваног Косова у Уједињене нације, као и да је признање независности "Косова" црвене линије које Београд у преговорима с Приштином неће прећи.
"Ако дође до питања Косово у УН или не, за разлику од вас, за мене је Устав Србије - Свето писмо. Капитулација и предаја нису опција, знам шта ћу да учиним. Између свог останка на власти у мандату који ми је гарантован и Србије, изабраћу Србију", поручио је председник Србије.
Вучић је изнео и план од десет тачака о политици Србије у наредном периоду.
Расправа у Скупштини јуче је на моменте била бурна. Поједини посланици опозиције најпре су истакли транспаренте "не ултиматуму", узвикивали "издаја" и "Косово је срце Србије", а у једном тренутку су кренули ка месту на којем је седео Вучић. Реаговали су посланици Српске напредне странке, који су им се испречили на путу ка Вучићу, па је дошло до кошкања које је трајало неколико минута.
Неколико десетина грађана протестовало је испред Скупштине Србије захтевајући да парламент не подржи потписивање француско-немачког споразума, нити било којег другог, који би на било какав начин представљао признање самопроглашене независности Косова или му омогућио чланство у УН.
3. феб 2023 • 21:49
Усвојен Извештај о преговарачком процесу са Приштином
Седница је завршена усвајањем Извештаја о преговарачком процесу са Привременим институцијама самоуправе у Приштини од 1. септембра 2022. до 15. јануара 2023. године, који је поднела Влада.
"За" је гласало 154 посланика.
Србије је ваша држава, поручио председник Србима са КиМ
"Биће доста притисака да се не поштује оно што је потписано у Бриселу", закључио је Вучић и додао да морамо бити спремни на не лака времена.
Морамо да разумемо шта тражи Запад и мислим да ће Западу бити јасно да ће пораз Русије бити много тежи него што су размишљали пре пет или шест месеци, рекао је председник.
"Ја сам крив што нисмо увели санкције Русији, ја сам то предложио. Знао сам да је наше искуство са санкцијама веома лоше, а требао нам је и неко у Савету безбедности да нам помогне око КиМ. Цена није мала, знам", рекао је председник Србије.
Биће много тешких разговора и компромиса, али немам потребе да се заклињем било коме, осим својој земљи и народу којима сам се већ заклео на Уставу, рекао је Вучић на крају излагања и поручио Србима на КиМ да је Србија - њихова држава, иако многи тако не мисле.
Вучић: Лично сам спречио да Косово уђе у Унеско
Александар Вучић изјавио је да је лично обезбедио два гласа која су спречила да тзв. Косово буде примљено у Унеско.
"То сам решио у личном разговору са Абе Шинзом и са Мађарима и успео да имамо два гласа више. А не неко други, него ја лично", казао је Вучић.
Додао је и да не може да се сложи с посланицима који су рекли да "Албанци једва чекају повратак Србије и њених институција на КиМ".
"Напротив, рекао бих да је њихова острашћеност на највишем нивоу. Никада није била тако велика и плашим се куда то може да доведе. Зато је важно да преговарамо, а не да се бусамо у прса", поручио је Вучић.
Додао је да Албанци не желе на КиМ не само нас, већ ни оне Србе који су одувек живели тамо и да им је једини циљ да протерају све Србе са КиМ.
Марић (СНС): Преговори, али уз формирање ЗСО у складу са Бриселским споразумом
Душан Марић, посланик СНС рекао је да Србија у вези с Косовом и Метохијом бира између лоших решења и нагласио да војни сценарио и замрзнути конфилт, за које се неки залажу, нису опција већ да само преостаје дипломатски сценарио.
"Остају нам само преговори у покашају проналажења компромиса између српског и албанског народа, како не бисмо заоштравали односе за Западом и тиме угрозили стабилност и привреду Србију", рекао је Марић.
Као трећи разлог навео је потребу прављења историјског компрамиса између два највећа народа на Балкану.
"То морамо да направимо због наше и њихове деце, али уз услов да се примени оно што је већ договорено Бриселеским споразумом, пре свега да буде формирана Заједница српских општина, али не као 'коло српких сестара', као што жели Курти, него онако како је то договорио српски преговарачки тим у Бриселу", истакао је Марић.
Вучић: Безбедносне снаге тзв. Косова нису присутне на Северу Косова
Тзв. Косовске снаге безбедности (КСБ) нису присутне на Северу Косова, "они долазе на Север Косова у униформама РОСУ, дођу њих неколико, сликају се и то је та неодговорна политика", каже Вучић.
Ипак, морамо да разговарамо и да идемо ка компромису, додаје.
Вучић: Не покушавајте да изједначите положај Албанаца са југа Србије и Срба на КиМ
Оно што је рекао посланик Шаип Камбери, то је политика Аљбина Куртија, рекао је председник Србије.
Вучић је критиковао Камберијев покушај изједначавања положаја Албанаца са југа Србије и Срба на КиМ и додао да не могу да се пореде:
"Немојте да имате никаквих илузија по том питању", рекао је председник.
"Поносан сам што се ми, тамо где имамо власт, понашамо другачије, него ваш ментор", поручио је Вучић.
Алексић (ЈС): Француско-немачки план је само преговарачки оквир
Потребно нам је јединство у посебно осетљивом политичком тренутку, каже Загорка Алексић из Јединствене Србије.
Француско-немачки план је само преговарачки оквир, каже Алексић, а "чули смо да Србија не одустаје од чувања свог Устава". Потребно је да будемо јединствени, јер ће можда онда и међународна заједница другачије да разговара са нама.
Она је подсетила да је српска страна испунила све обавезе, а "косовска" ниједан.
Дрецун: Пет земаља ЕУ је остало при свом ставу о КиМ
Није тачно да су пет земаља ЕУ, које нису признале тзв. Косово, промениле свој став тиме што су прихватиле европски план за КиМ, каже Милован Дрецун.
Он подсећа на изјаве представника тих земаља да је то учињено са циљем да се спречи ескалација сукоба, али да је њихов став о КиМ остао непромењен.
СДПС: Европски план је иновирани Бриселски споразум
Европски план је иновирани Бриселски споразум, оценила је Сања Јефић Бранковић. Она каже да је Бриселски споразум достиугао максимум и да треба приступити неком другачијем споразуму.
"Желим да верујем да овај план то јесте", рекла је Сања Јефић Бранковић.
Вучић рекао да је још један српски младић избоден на КиМ
Председник Србије Александар Вучић рекао је, током скупштинске седнице, да је 20-огодишњи Бобан Ђузић из села Могиле, на територији општине Витина, избоден ножем у раме.
Он је пренео да су га избола двојица Албанаца и да је Ђузић задобио две убодне ране.
Вучић је рекао да је ово резултат мржње коју режим Аљбина Куртија и његови медији промовишу против Срба.
Указао је да се плаши да ће и на ово западни партнери реаговати са "обе стране".
"Морамо да тражимо мир због свих ових људи", нагласио је Вучић.
Вучић: Услови Аљбина Куртија о формирању ЗСО су срамота
Услови које је јуче изнео Аљбин Курти за формирање ЗСО су "срамота" и показатељ да они хоће сукоб, рекао је Вучић.
Он је поручио да нико неће да преговара на основу нашег Устава и Резолуције 1244, иако "то лепо звучи".
"С ким ћете тако да преговарате?", одговорио је председник на излагање посланице Двери да треба да преговарамо на основу Устава Србије, Резолуције 1244 и наше Платформе.
Он је подсетио и да је говорио о КиМ и у Савету безбедности, али да то нема резултата, осим ако нам треба "медијска промоција државе".
"Ми не преговарамо на равноправној основи, на терену данас имамо НАТО, који је апсолутно суверен на КиМ", истакао је Вучић.
Поручио је да не можемо да победимо, али можемо да држимо баланс, очувамо националне интересе на КиМ и не дозволимо улазак "Косова" у УН.
Васић (Двери): Тражимо да се француско-немачки споразум одбаци
Радмила Васић из посланичке групе Двери - Патриотски блок истакла је захтев да се француско-немачки споразум одбаци и додала да он не може да буде основа за преговоре, јер "Србија треба да зажмури на то да тзв. Косово буде у УН".
Она је навела да преговоре треба наставити на основу Устава Србије, Резолуције 1244 и Платформе која би била усвојена у Скупштини.
Стевић (СПС): Одбијање преговора је "медвеђа услуга" нашим интересима
Од самог почетка се суочавамо са подршком Запада сецесији тзв. Косова и то је постао њихов наратив, рекао је Зоран Стевић из СПС-а и истакао да се Србија, упркос томе, и даље бори за међународно право.
"Није лако водити дијалог са онима који су тај дијалог сами прекинули", каже Стевић и додаје да је разочаран исказивањем страначких интереса, јер КиМ није страначко питање, већ национално.
Он је поручио да одбијање дела опозиције - "која себе назива патриотском" - да преговара, представља "медвеђу услугу" нашим интересима и запитао се како то помаже људима са КиМ.
"Коме би ишла на руку залагања за замрзнути конфликт, јер би то водило даљем исељавању Срба са КиМ?", запитао се Стевић.
Вучић: Неувођење санкција нас кошта, али водимо самосталну и слободарску политику
Говорило се да ћу одмах после избора увести санкције Русији, а ја то још нисам урадио, рекао је председник.
Додао је да је тачно да Србија плаћа цену у међународним односима, толику да још није спреман да говори о томе колика је цена.
"Кошта, не мало, али док нас не кошта виталних интереса, морамо да чувамо нашу политику која је самостална и слободарска", поручио је Вучић.
"Ако не будемо могли, ја ћу рећи да то више не можемо да издржимо. Нећу да се кријем ни иза кога, зато што ћемо да урадимо оно што је најбоље за земљу", додао је.
Он је навео да Србија није могла да подржи упад у Украјину јер чува принцип територијалног интегритета, али је поновио да је руска нација уједињенија због најава о слању западних тенкова у Украјину.
"Плашим се да ће последице бити такве да ће рат бити дуготрајнији, а наша позиција ће бити још тежа", рекао је председник.
Стефановић: Што пре увести санкције Русији
Борко Стефановић (Странка слободе и правде) рекао је да није добро хвалити се неувођењем санкција Русији "јер смо тиме довели Србију у тежу ситуацију".
Он је истакао да ће Србија плаћати још већу цену због тога и да ће она бити много већа од онога што може да се види, те да последице уопште нису мале.
Због неусклађивања са спољном политиком ЕУ, навео је Стефановић, имамо претње неформалним санкцијама - могућност повлачења страних компанија, прекидање европских фондова и прекид европских интеграција.
"Наша позиција би била боља, не само економски, већ и спољнополитички, да је урађено оно што смо тражили 10 месеци", рекао је посланик ССП-а.
Он је додао да Србија стоји мимо сопственог континента и да што пре треба да уведе санкције.
Када је реч о статусу Косова и Метохије, навео је да та странка против признања "Косова" и његовог чланства у Уједињеним нацијама.
Расправа о свему, само не о Косову и Метохији
У међувремену, скупштински дијалог се, у великој мери, са теме преговора Београда и Приштине пребацио на међусобне нападе народних посланика и председника, као и на учестало рекламирање повреде пословника.
Народна странка бојкотује данашњу седницу
Посланици Народне странке неће учествовати у наставку седнице Скупштине о преговорима Београда и Приштине, саопштио је генерални секретар те странке Стефан Јовановић.
"Питање Косова и Метохије је једно од најважнијих државних питања и ово је требало да буде озбиљна расправа, али се претворила у циркуску представу", навео је Јовановић.
Он је на конференцији за медије у холу Скупштине поручио да НС тражи одбацивање француско-немачког плана јер је за њих неприхватљива "међународна еманципација Косова", као и било какав корак који би нарушавао територијални интегритет Србије.
Вучић: Трка око Косова почела много пре деведесетих
"Трка око Косова је почела много пре деведесетих година", рекао је председник.
Он је навео да је сигуран да грађани Србије могу да оцене шта је реално, а шта није, као и да "постоје ствари којима сте ограничени и не можете да их промените".
Стошић: Приштина ради на системском прогону Срба
Хаџи Милорад Стошић (ПУПС) изјавио је да ће тај посланички клуб гласати за извештај о преговорима са Приштином и додао да су приштинске власти користиле бруталну силу како би наметнуле једностране одлуке.
Он је истакао да се на КиМ ради на системском прогону Срба, те да приштински режим "нескривено употребљава полуге власти како би директно угрозио елементарна, индивидуална и колективна права Срба".
Стошић је навео да посебно забрињава упад РОСУ на север КиМ и хапшење Срба, као и да то говори о томе на шта је све Приштина спремна како би вршила притисак на Србе.
Вучић: Руски инвеститори су добродошли, и даље највише европских инвестиција
Председник је указао да је прошле године забележен скок азијских инвестиција, нешто мање европских у Србији, али да је и даље убедљиво највише европских.
"Руске инвестиције су на нивоу од 2,5 одсто", рекао је Вучић и додао да су разлози за то разумљиви.
Он је навео да је отворен за сарадњу са Русијом и руским инвеститорима, те да су увек добродошли, али да сада имају других проблема.
Истакао је да су измирени сви дугови према Москви, као и да Србија ни од кога не зависи.
"И једни и други од нас траже да бринемо њихове бриге", рекао је Вучић и поручио да у томе неће учествовати јер има довољно проблема у Србији које треба решавати.
Костић: Сарадња Србије и Русије није на нивоу на коме би требало да буде
Иван Костић (Двери) поручио је да тај покрет не служи Русији, већ српским интересима.
"Нити нас ко финансира са Истока или са Запада", додао је.
Сарадња Србије са Русијом није на нивоу на коме би требало да буде, рекао је Костић и указао да га му сметају песимистичке процене о економској ситуацији, услед претњи Запада.
Вучић: Најлошије геополитичке околности за Србију последњих година
"Плашим се да су геополитичке околности за нас најлошије у последњих 10, 15 година", рекао је председник.
Када је реч о сарадњи са Русијом, Вучић је указао да је један од ретких који се састао у септембру у Уједињеним нацијама са руским шефом дипломатије Сергејем Лавровим.
Он је додао да поштује Русију, али јој не служи, већ служи само Србији.
Истакао је да је Русија лакше изашла на крај са санкцијама, него што су многи очекивали, али је додао да им сигурно није лепо што су им уведене санкције.
Истовремено, напоменуо је да је највећа грешка Запада то што је најавио слање тенкова, а поготово немачких, Украјини.
"Они су ујединили руски народ, као нико пре. У једном дану су ујединили Русе", поручио је Вучић, али је указао да то нема никакве везе са економском ситуацијом.
Наставком сарадње са Москвом и неувођењем санкција, "нисам бранио Русију, већ српску слободу да имамо своју политику и свој став, то је била наша одлука", додао је председник Србије.
Повлачење инвестиција је језиво, навео је он и поновио да се Русија добро снашла, али да санкције имају огромног утицаја.
"Што се нас тиче, Бога молимо да мир завлада што пре", рекао је Вучић и казао да је мир постао забрањена реч.
"Сваки наставак рата - ми награбусисмо. Нико неће да нас трпи, и не само због санкција, већ и да се Путин не би позвао на косовски преседан", навео је председник.
Он је истакао да не треба багателисати потенцијалне претње са Запада.
Вучић: Немају чиме да ме уцене
Председник Србије навео је да не постоји ништа чиме би њега лично са Запада могли да уцене.
"Поновићу вам: нити имам рачуне, нити богатство, нити било шта што би било ко имао да ми одузима, да било шта изгубим", рекао је Вучић.
Он је истакао да познаје политичаре који су под санкцијама Запада, са којима се редовно састаје, додајући да је био поносан на санкције које су против њега уведене 1999. године, јер је био против агресора и бранио своју државу.
Вучић: Нисам за замрзнути конфликт, околности нам не иду наруку
Људи морају да разумеју да није питање увек само оно што на папиру стоји већ је питање и политичког моментума и живот око нас, навео је председник Србије на почетку свог излагања.
"Неистинита је тврдња да сваки пут, касније, дође лошији предлог, и да је то правило. Нажалост, неретко се и догоди. Не, најбољи доказ вам је да је после Венс-Овеновог плана дошао план Контакт групе. Људи морају да разумеју, и сад се обраћам људима због бесмислица које сам касније чуо. Људи морају да знају да није питање увек само оно што на папиру стоји већ је питање и политичког моментума и живот око нас", рекао је Вучић на почетку излагања.
"Кажете: види Вучићу преговараш већ десет година - па да, да не преговарам признали бисмо Косово. Нисам за замрзнути конфликт, не мислим да је то решење. Рекли сте да сам дошао да вам држим предавања о нон-пејперу. А чуо сам и 24 чињеничне лажи и нисам држао предавање, него сам само у једној реченици рекао дефиницију", истакао је Вучић.
Гојковић подржао прихватање француско-немачког плана из економских разлога
Посланици Скупштине Србије у 11 часова наставили су посебну седницу посвећену Косову и Метохији. Председник НСРС Владимир Орлић отворио је седницу, а за говорницом се први нашао самостални посланик Жика Гојковић.
Он је подржао прихватање француско-немачког плана уз истицање да би одбијање таквог плана економски уназадило Србију.
"Помози Боже, да се Срби сложе", рекао је Гојковић на крају свог излагања.