Наша политика је била врло јасна, за нас је међусобно признање Београда и Приштине крајњи циљ, изнео је детаље америчке стратегије заменик помоћника државног секретара САД Габријел Ескобар, те открио неке мање познате детаље француско-немачког плана за КиМ.
"Пре свега, мислимо да дијалог иде добрим током. Сада мислимо да је француско-немачки предлог који подржавамо, био сам тамо када су га изнели, био важан корак у нормализацији", оценио је Ескобар за портал "Павловић тудеј", наводећи да САД у потпуности подржава дијалог који води ЕУ.
Иако САД формално не учествују у текућим преговорима, Ескобар је активан посматрач у дијалогу уз подршку ЕУ који САД подржава и о свему извештава државног секретара Ентонија Блинкена.
Коментаришући дијалог у српском парламенту о томе шта би за земљу значило да прихвати француско-немачки предлог за нормализацију односа Србије и тзв. Косова, амерички званичник наглашава да је то добар почетак.
"То је значајан корак напред", приметио је Ескобар и додао да су бурне реакције српских посланика "сасвим нормалне".
"Реакције су нормалне. Питање Косова је веома емотивно питање за Србију. Брину шта то значи за будућност, шта значи за Србе који тамо живе", рекао је он.
Скупштина Србије је, наводи Ескобар, "добар форум за дискусију", јер је место где се могу чути различита мишљења.
"Чујете људе који се јако противе споразуму, и чујете људе који се противе елементима споразума, али га генерално подржавају. И чујете од председника о потреби да се крене напред", истакао је амерички званичник.
Открио детаље француско-немачког плана
Формирање ЗСО проистиче из Бриселског споразума 2013. године, а Ескобар је упитан да ли смо на тачки када постаје кристално јасно да без снажног америчког вођства, ЕУ не може ништа да помери у Приштини. Он на то одговара да се не би сагласио са карактеризацијом да се под окриљем ЕУ ништа није догодило.
"Наша визија је увек била доследна, да ће 'Косово' бити независна суверена земља, мултиетничка демократија унутар својих садашњих граница. То је још увек наша визија. Сада у оквиру тог конструкта већ постоји споразум који је потписан у оквиру Бриселског споразума о формирању ЗСО. То је постојећа законска обавеза. Зато ће сваки будући споразум то укључити, и укључује то, садашњи француско-немачки предлог то укључује", каже он.
Ескобар је открио да европски споразум, који није званично објављен, има одредбу која каже да "сви постојећи споразуми" морају да се примене.
"Како год да идете даље под окриљем дијалога уз подршку ЕУ, имаћете ЗСО. Зато увек кажем да ће то бити спроведено у једном тренутку. Да ли ће актуелна влада на 'Косову' прихватити законску обавезу или не, није питање договора Аљбина Куртија и Србије. То је споразум Србије и 'Косова'. Зато и даље говорим да ће се то догодити. То ће бити основа споразума о нормализацији. То не може да се заобиђе", јасан је Ескобар.
Он, међутим, напомиње да је став САД да ЗСО, уместо да буде основана на основу онога што је у Бриселу договорено између Београда и Приштине још 2013. и 2015. године, треба да буде нешто што не крши Устав ’Косова’, да буде по законима ’Косова’ и да не ствара проблеме за његову функционалност.
"Другим речима, никакав модел Републике Српске. Оно што ЗСО ради, по мом мишљењу, јесте да помаже 'Косову' да преузме овлашћења и питања која Срби на северу тренутно очекују од Београда – то би било пребачено, све те услуге би требало да обезбеди влада 'Косова'", навео је званичник.
Поводом недавног заједничког текста који је Ескобар написао са Дереком Шолеом, у коме се каже да је сада време за формирање ЗСО, он објашњава да је оно што је сада специфично и хитно, то што се у последњих годину и по дана видела серија ескалирајућих конфронтација између Србије и самопроглашеног Косова.
Други фактор због којег формирање ЗСО постаје хитна тачка америчко-европске агенде јесте Специјална војна операција у Украјини.
На питање зашто је сигуран да ће Аљбин Курти и Александар Вучић прихватити и потписати француско-немачки споразум, Ескобар каже да се нада да обојица у томе виде прилику.
"Пре свега, надам се да обојица виде прилику у овоме. Да имамо миран, одржив и предвидљив однос између њих двоје, између две земље. Друго је хитност коју Европљани и Американци саопштавају обема странама о потреби да се ово уради. И да будемо јасни: желимо да ово буде победа за обе стране. Желимо да обе стране могу да искористе предности, пре свега, мирних односа. И друго, отворена врата за европске интеграције", закључио је.
Ескобар: Русија одувек злонамерна
Коментаришући утицај Русије на Балакну, устврдио је да Русија нема утицај који је имала раније.
"Русија никада није имала никакав утицај који није био злонамеран. Русија никада није настојала да обнови те земље, никада није настојала да створи мултиетничко помирење, управо супротно. Оно што је настојала да уради је да створи хаос, да створи поделе и само да створи проблеме, навео је амерички званичник.
Додао је да Русија не пружа помоћ у изградњи капацитета, да даје врло мало кредита, па због тога, према његовом мишљењу, Русија није "конструктиван" играч на Балкану.