У Приштини терориста значи јунак: Подижу оптужницу због убиства Адема Јашарија

Антитерористичку акцију против групе Адема Јашарија приштинска власт би да представи као напад на цивиле, а случај се третира "као приоритетан"

Приштина припрема још један лов на Србе најављујући да ће тужилаштво тзв. Косова ускоро подићи оптужницу због "напада" на породицу Адема Јашарија 1998. године. 

Како су пренели приштински медији, нема детаља, али се "случај третира приоритетно и ускоро ће бити окончан подизањем оптужнице".

Адвокат Висар Рецај рекао је да је већ добио исказе "сведока".  

Удружење некадашњих припадника терористичке ОВК поздравило је најаву о подизању оптужнице, али кажу да је то требало учинити раније.

Иначе, Јашари је био терориста, један од оснивача ОВК и имао је своју групу, која је годинама нападала, убијала и отимала припаднике војске, полиције, Србе, као и нелојалне Албанце. Окружни суд у Приштини у јулу 1997. године Јашарија осудио на 20 година затвора због тероризма, тако да је полиција имала законски налог за његово хапшење. 

Непосредни повод за акцију у којој је убијен били су оружани напади његових терориста на полицијске патроле. Након тога, полиција је кренула у потеру за нападачима који су се повукли и забарикадирали на утврђеном имању Јашаријевих. Акцију у Доњем Преказу спровеле су снаге МУП-а Србије, Специјална антитерористичке јединице, Јединице за специјалне операције, и Посебне јединице полиције.

Крајем 1997. и почетком 1998. напади на полицију су били учестали. Српске снаге су 5. марта 1998. године направиле непробојан обруч око Јашаријевог села, као и шири обруч око околних села.

Упућен им је позив на предају у року од два сата, што је прихватило више десетина цивила међу којима највише жена, деце и стараца. Јашаријева група је након тога отворила паљбу из ручних бацача, митраљеза, аутоматских и снајперских пушака, бацали су ручне бомбе на полицију.

Како су раније преносили медији, Јашари је пружио оружани отпор на утврђеном имању, где је и даље био одређени број чланова његове породице, међу којима су били жене и деца. Он је терао своје рођаке да се боре. Како је објављено, лично је убио нећака "због кукавичлука", а затим створио живи штит од жена и деце у нади да ће добити на времену док не добије појачање, јер је очекивао да је албанско становништво из Дренице спремно да му крене у помоћ.

Јашари је погинуо, његова група је ликвидирана, али је настрадало и више цивила који су остали уз њега.

У тој антитеростичкој акцији погинули су припадник САЈ-а Раде Радаковић (1961) и припадник ЈСО-а Андреас Кончаревић (1973), а рањено је више припадника МУП-а.