Кремљ: Продаја руског удела у НИС-у једна од тема разговора Москве и Београда

Портпарол Кремља Дмитриј Песков објаснио је да су у питању комерцијални разговори, па њихов садржај неће бити откривен

Продаја удела који руски Гаспром има у НИС-у била је тема разговора Москве и Београда, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков током брифинга за новинаре, одговарајући на питање РТ-а.

После избора у Мађарској и даље остаје нејасна судбина српске рафинерије компаније НИС која је део "Гаспромњефта". Стиче се утисак да преговори које Русија води са компанијом МОЛ о куповини удела ушли у ћорсокак. Да ли Русија разматра могућност продаје свог контролног пакета акција српској страни и да ли су можда већ предузети неки кораци у том правцу, питао је репортер наше куће. 

Портпарол Кремља Дмитриј Песков нагласио је да је било контаката:

"Било је контаката, и са представницима Србије, са српским колегама, али, наравно, реч је о комерцијалним контактима, чији садржај не би требало да буде јаван".

Подсетимо, министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић разговарала је недавно са амбасадором Руске Федерације у Србији Александром Боцан-Харченком о сарадњи две државе у области енергетике. 

Претходно је објављено да је Ђедовић Хандановић потписала Уговор између акционара са МОЛ групом у вези са будућим управљањем Нафтном индустријом Србије (НИС). Према овом уговору, како је најавила министарка, држава Србија би требало да купи додатних пет одсто акција НИС-а, а рафинерија би наредних десет година требало да ради у капацитету у којем је радила четири године пре увођења америчких санкција.

Ђедовић Хандановић је навела да је потписивањем уговора између акционара са МОЛ-ом српска страна окончала свој део посла у преговорима и да се нада да ће "Гаспромњефт" и мађарска компанија успети да дођу до договора о купопродаји НИС-а, који ће бити прихватљив и за Канцеларију за контролу стране имовине (ОФАК) Министарства финансија САД.