Србија и Балкан

Џефри Сакс: Америка треба да се бави својим пословима, не односима Србије и Русије

САД не могу да кажу Србији да не сарађује са Русијом, истакао је један од најугледнијих светских економиста и професор са Колумбија универзитета Џефри Сакс. Шта је рекао о америчким санкцијама НИС-у?
Џефри Сакс: Америка треба да се бави својим пословима, не односима Србије и РусијеGetty © Carlos Lujan/Europa Press via Getty Images

Један од најугледнијих светских економиста и експерт у области одрживог развоја, професор са Колумбија универзитета,Џефри Сакс изјавио је да су америчке санкције уведене Нафтној индустрији Србије због већинског руског власништва у компанији незаконите и једностране и истакао да САД не могу да кажу Србији да не сарађује са Русијом.

"Ја сматрам да су америчке санкције напросто незаконите. Законите санкције значе да су се у Савету безбедности УН, сложили око пакета санкција. Али рекао бих да једна земља не може или не би требало, да малтретира друге земље. САД не би требало да буду у позицији да кажу Србији да не може да сарађује са Русијом. То је сулудо", рекао је Сакс.

Истакао је да је ситуација таква да ако нека земља покуша да заобиђе санкције, САД могу да блокирају њене банке и угрозе економију, због притиска америчког долара.

"САД имају извесну практичну моћ над другим земљама да спроводе оно што је иначе незаконито са међународне тачке гледишта", рекао је Сакс за РТС.

На питање како коментарише то што америчка администрација сматра да је национализација НИС-а решење и да је опција да се истисну Руси из власништва НИС, Сакс је казао да не верује у то да САД треба да диктирају услове било ког споразума.

Истакао је да Америка треба да се бави својим пословима, а не односима Србије и Русије.

"Поновићу још једном - не верујем у једностране санкције САД. Кад год могу, говорим својој земљи да је контрапродуктивно за САД да покушавају да наређују остатку света. То нису америчка посла. Америка треба да се бави својим пословима, а не односима између Србије и Русије, и тачка", истакао је Сакс.

На питање да ли Србија има избора, рекао је да има и да је важно да преко Генералне скупштине Уједињених нација или Савета безбедности и у практичном смислу каже свакој земљи да се понаша у складу са међународним правилима и да не наређује другим земљама.

"То је основни принцип мултиполарног света. Због њега бисмо били безбеднији, а сасвим сигурно и развијенији. Као економиста, знам да је трговина између Србије и Русије, или трговина између Србије и Кине, обострано корисна активност. Али у мојој земљи, нажалост, трговачки портфељ су преузели војни стратези, а не економисти. Тако се одједном трговина посматра као оружје, као нека врста претње, као нека врста полуге, не као корисна размена, већ као нешто што се намеће другој земљи", навео је Сакс.

image
Live