
Мацут: Клинички центри у Србији отворени за сарадњу са Републиком Српском

Председник Владе Републике Србије проф. др Ђуро Мацут обишао је данас, током посете Бањалуци, Клинику за ендокринологију Универзитетског клиничког центра Републике Српске (УКЦ РС) у Бањалуци, где је са директором те здравствене установе Николом Шоботом разговарао о могућностима за унапређење сарадње здравствених институција Србије и Републике Српске.

Током обиласка разматране су могућности за интензивнију сарадњу у области ендокринологије, размену стручних искустава, заједничке едукације медицинског кадра и развој научноистраживачких пројеката у здравству, а посебна пажња посвећена је примени савремених метода лечења, дигитализацији здравственог система и унапређењу квалитета здравствених услуга, саопштила је Влада Србије.
Мацут je истакао је да је сарадња Србије и Републике Српске у области здравства снажна и успешна, али да постоји простор да буде још ефикаснија и модернија, посебно у интересу грађана који живе на овим просторима.
Он је навео да је импресиониран напретком Универзитетског клиничког центра Републике Српске и оценио да та установа, кроз развој стручних капацитета и савремених метода лечења, добија димензију регионалног центра.
Према његовим речима, повезивање технологија, размена знања и усклађивање стандарда са клиничким центрима у Србији доприносе унапређењу лечења пацијената и образовања лекара, док клинички центри у Србији остају потпуно отворени за сарадњу са Републиком Српском.
Мацут је нагласио да постоји значајан простор за додатно усавршавање младих лекара, развој научноистраживачког рада и реализацију нових заједничких пројеката, изразивши уверење да ће Србија и Република Српска наставити да граде јединствену научну и стручну заједницу.

Обиласку су присуствовали министар науке, технолошког развоја и иновација академик Бела Балинт и в.д. директора Фонда за науку Дарија Кисић.
Мацут борави у посети Бањалуци, у оквиру наставка континуираних састанака са представницима Републике Српске.


