Председник Владе Републике Србије проф. др Ђуро Мацут обишао је данас, током посете Бањалуци, Клинику за ендокринологију Универзитетског клиничког центра Републике Српске (УКЦ РС) у Бањалуци, где је са директором те здравствене установе Николом Шоботом разговарао о могућностима за унапређење сарадње здравствених институција Србије и Републике Српске.
Током обиласка разматране су могућности за интензивнију сарадњу у области ендокринологије, размену стручних искустава, заједничке едукације медицинског кадра и развој научноистраживачких пројеката у здравству, а посебна пажња посвећена је примени савремених метода лечења, дигитализацији здравственог система и унапређењу квалитета здравствених услуга, саопштила је Влада Србије.
Мацут je истакао је да је сарадња Србије и Републике Српске у области здравства снажна и успешна, али да постоји простор да буде још ефикаснија и модернија, посебно у интересу грађана који живе на овим просторима.
Он је навео да је импресиониран напретком Универзитетског клиничког центра Републике Српске и оценио да та установа, кроз развој стручних капацитета и савремених метода лечења, добија димензију регионалног центра.
Према његовим речима, повезивање технологија, размена знања и усклађивање стандарда са клиничким центрима у Србији доприносе унапређењу лечења пацијената и образовања лекара, док клинички центри у Србији остају потпуно отворени за сарадњу са Републиком Српском.
Мацут је нагласио да постоји значајан простор за додатно усавршавање младих лекара, развој научноистраживачког рада и реализацију нових заједничких пројеката, изразивши уверење да ће Србија и Република Српска наставити да граде јединствену научну и стручну заједницу.
Обиласку су присуствовали министар науке, технолошког развоја и иновација академик Бела Балинт и в.д. директора Фонда за науку Дарија Кисић.
Мацут борави у посети Бањалуци, у оквиру наставка континуираних састанака са представницима Републике Српске.