Одбор за заштиту права Срба у ФБиХ је дошао до сазнања да је у травничком насељу Засеље на хришћански православни крст, и у правцу православног гробља у насељу Засеље код Травника испаљено више десетина пројектила из ватреног оружја.
Циљ је био, кажу у Одбору, да се хришћански православни крст пресече.
"Крст је поставио један Србин православац који је протеран из Травника и сада живи у Аустралији. Циљ постављања крста је био да обележи гробље и подручје где су некад живели Срби. Такође, Србин из Аустралије је и оградио простор некадашњег православног гробља у Засељу", саопштио је Одбор за заштиту права Срба у ФБиХ.
У Засељу и Шувири је, према званичним подацима са пописа из 1991. године, живело 60 особа. Свих 60 становника су били Срби.
Према подацима са пописа из 2013.године, у насељу Засеље нема ниједног Србина.
"Овим путем постављамо питање органима власти у Травнику и Сарајеву шта су предузели да се пронађу извршиоци овог кривичног дела?", питају у Одбору.
Додају да оваква кривична дела која су извршена на начин да су оштећени верски симболи, имају елемент узнемирења јавности, и потребно је да органи власти јавности саопште шта су предузели да се идентификују лица која оштећују верске симболе.