
Поповић у Минску: Захвални смо за подршку по питању КиМ, продубљујемо односе (ВИДЕО)
Министар у Влади Републике Србије задужен за међународну економску сарадњу и област друштвеног положаја цркве у земљи и иностранству, Ненад Поповић разговарао је у Минску са потпредседником Владе Републике Белорусије Виктором Каранкевичем о потенцијалима за јачање билатералне економске сарадње.

"Захвалио сам Републици Белорусији на чврстој и доследној подршци територијалном интегритету и суверенитету Републике Србије, посебно по питању наше јужне покрајине Косова и Метохије. Такође, изразио сам захвалност Белорусији што је у мају 2024. године гласала против усвајања Резолуције о Сребреници у Генералној скупштини Уједињених нација", изјавио је Поповић, саопштено је из његовог кабинета.
Током разговора констатовано је да постоји значајан потенцијал за унапређење економске сарадње две земље, посебно у пољопривреди и прехрамбеној индустрији, здравству, туризму, транспорту, машиноградњи, електротехници, новим технологијама, као и у областима вештачке интелигенције, роботике, аутоматизације и дигитализације производних процеса.

"Поред пољопривреде, која представља основу наше економске сарадње, велики потенцијал видимо у областима машиноградње, електротехнике, информационих технологија и инжењерских услуга.
Током посете Минској фабрици аутомобила (МАЗ) уверили смо се да Белорусија успешно спаја традиционалну индустрију са најсавременијим технолошким решењима, посебно у области електричне мобилности", рекао је Поповић.
Поповић је нагласио да су односи Србије и Белорусије утемељени на изузетном разумевању између председника Александра Вучића и Александра Лукашенка, као и на блиској сарадњи две државе и два народа.
"То су односи који се из године у годину продубљују и додатно оснажују. Наша је заједничка обавеза да сачувамо и додатно учврстимо темеље пријатељства српског и белоруског народа, на добробит будућих генерација. Српски народ памти храбар и племенит гест председника Александра Лукашенка, који је у најтежим тренуцима НАТО агресије био једини шеф државе који је лично посетио Београд и пружио подршку и хуманитарну помоћ нашој земљи", истакао је Поповић.
Саговорници су изразили уверење да ће резултати Тринаестог заседања Међувладине српско-белоруске комисије допринети даљем јачању укупних односа две пријатељске земље и отварању нових могућности за сарадњу привреда Србије и Белорусије.
Током боравка у Минску, министар Поповић састао се са минско-заславским митрополитом и патријаршијским егзархом целе Белорусије, високопреосвећеним митрополитом Венијамином, коме је пренео срдачне поздраве Његове Светости патријарха српског Порфирија, истичући духовну и културну повезаност српског и белоруског народа.
Поповић је захвалио митрополиту Венијамину на подршци коју Белоруска православна црква Московске патријаршије пружа српском народу на Косову и Метохији, и замолио га да се моли за сав српски народ у матици и расејању.
Поповић је посетио и Национални фудбалски стадион Белорусије, најновији и најзначајнији спортски објекат у земљи, свечано отворен у јуну ове године, који је постао нови дом фудбалске репрезентације Белорусије.
Поповић борави у званичној посети Републици Белорусији поводом одржавања Тринаестог заседања Међувладине српско-белоруске комисије за трговинско-економску сарадњу.





