Дан сећања на жртве логора смрти Јадовно обележава се данас, 24. јуна, на дан када је тзв. НДХ 1941. године почела са интернирањем заробљеника у комплекс логора Госпић-Јадовно-Паг у којем је страдало, како се процењује, око 40.000 људи.
Председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта рекао је да је Јадовно једно од најмонструознијих стратишта српског народа у 20. веку, и додао да је у склопу истог комплекса у Метајни, на острву Паг, отворен први логор за жене и децу у Другом светском рату.
"Логор смрти Јадовно је основан одмах по проглашењу геноцидне Независне Државе Хрватске априла 1941. године на планини Велебит и био је прво масовно стратиште.
У комплексу логора смрти Госпић-Јадовно-Паг у периоду од 11. априла 1941. до 20. августа 1941. године, за само 132 дана постојања на најсвирепији начин је убијено 38.000 Срба и 2.000 Јевреја, као и један број антифашиста.
Жртве су, без икаквог суђења, везиване жицом и убијене или често живе бацане у 32 бездане крашке јаме на Велебиту", рекао је Линта, а наводи се у саопштењу Савеза Срба из региона.
Поред логора Јадовно, како је наведено, комплекс логора Госпић-Јадовно-Паг, чинила су и два логора на острву Пагу, Слана и Метајна, као и логори Овчара, Ступачиново, Максимовића штале и концентрациони логор - сабиралиште на железничкој станици Госпић.
Линта је оценио да је комплекс Госпић-Јадовно-Паг био претеча концентрационог логора смрти Јасеновац.
"Србија треба да покрене борбу за међународно признање геноцида над српским народом у Независној Држави Хрватској. Кључни предуслови су да Скупштина Србије усвоји Резолуцију о геноциду над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ , да се оснује Меморијални центар геноцида над Србима у НДХ и да се 10. април, када је тзв. Независна држава Хрватска основана, прогласи за Дан сећања на геноцид над Србима у НДХ", поручио је Линта.