Будимир за РТ Балкан: Сарадња полиције Републике Српске и Русије је на највишем нивоу (ВИДЕО)

Говорећи за телевизију РТ Балкан, Будимир је сумирао посету Москви и нагласио да Република Српска постојано стоји уз Русију и негује братски однос у свим областима, па и у области унутрашњих послова

Сарадња између полиција и министарстава унутрашњих послова Руске Федерације и Републике Српске је на највишем нивоу, изјавио је за РТ Балкан Жељко Будимир, министар унутрашњих послова Српске.

Делегација Министарства унутрашњих послова Републике Српске, предвођена министром Будимиром и директором полиције Синишом Кострешевићем, посетила је Први Специјални пук полиције Главне управе Министарства унутрашњих послова Руске Федерације за Град Москву.

Будимир је у Москви за нашу телевизију истакао посебан однос са руским органима реда и полицијом у Москви.

"Наша централна тачка комуникације са Министарством јесте Главна московска управа полиције са којом ми имамо најближу могућу сарадњу у свим пољима", рекао је Будимир за РТ Балкан.

"Размењујемо искуства, информације, размењујемо оно што раде све полиције, посебно искуства у оним стварима које су професионалног типа и тичу се полицијских стандарда. Могу да кажем да је ово вероватно најближа сарадња коју имамо са било којом полицијском управом у свету", додао је Будимир истакавши да постоји права братска, искрена и директна сарадња са управом полиције за град Москва.

Како је навео, од начелника Олега Баранова и осталих његових старешина, контакти и сарадња су врло интензивни.

"У протеклом периоду имали смо посете делегације РС овде, кинолози су долазили да размене искуства са нашим кинолошким центром, делегације по разним питањима, посебно када је у питању форензика и оне ствари где су Руси много напреднији од нас."

Будимир је посебно истакао да је због политике у Републици Српској, пре свега председника Милорада Додика и његовог става да се не уведу санкције Руској Федерацији, Бањалука задржала контакте са Русијом у свим областима, па и у области унутрашњих послова.

"Санкције нам отежавају многе ствари, али оно што је важно – комуникација и размена између Москве и Бањалуке је интензивна. Наше колеге долазе, ми долазимо на њихове празнике, они долазе на наше. Долазе одређене делегације које се тичу одређених питања. Размењујемо искуства и то је све транспарентно. Нема ту никакве тајне, радимо све оно што је у оквиру устава, закона и полицијских послова", поручио је Будимир.

Меморандум о сарадњи две земље у области полиције потписан је 2015. године, а током ове посете је и проширен.

"Ми смо ставили још неке тачке у тај меморандум којим развијамо сарадњу – од кинологије, форензике, криминологије и оних ствари у којима су Руси стварно добри. Гледамо да сва та искуства колектујемо и учимо на искуствима других, великих полиција, каква је полиција Руске Федерације, а посебно града Москве. Због тога, мислим да ћемо интензивирати и нека такмичења у спорту", најавио је министар.

Како каже, српски полицајци, руководиоци и стручњаци су оставили добар утисак и од руских колега оцењени су као велики професионалци.

"Топлина, братски однос и љубав, које ми осећамо када дођемо у Москву – али као што и они кажу – када они дођу у РС и Бањалуку, на највишем је нивоу."

"Оно што ми је посебно драго, што Руси нарочито цене што у овим тешким и сложеним околностима, Срби из Републике Срспке и наше институције константно долазе у Руску Федерацију и интензивирају сарадњу на свим оним пољима где је то могуће", закључио је Будимир за РТ Балкан.