Именовањем холандске правнице Емили Ракхорст за вршиоца дужности шефа Мисије Европске уније за владавину права на Косову и Метохији (ЕУЛЕКС), Брисел је изабрао особу која готово две деценије припада уском кругу међународних правних званичника ангажованих на Балкану.
Од Хашког трибунала до ЕУЛЕКС-а – њен професионални пут готово је у потпуности везан за међународне институције које су последњих двадесет година обликовале правосудни оквир на Косову и Метохији. Зато њено именовање за вршиоца дужности шефа мисије више мирише на континуитет европске политике него на промене.
Након рада у холандском правосуђу, Ракхорст је од 2004. до 2008. била правни службеник у Међународном кривичном трибуналу за бившу Југославију у Хагу. Каријеру је потом наставила у мисијама Европске уније задуженим за реформу правосуђа, најпре на палестинским територијама, а затим и на Косову и Метохији.
Њена биографија посебно је везана за Специјализована већа за тзв. Косово у Хагу. Године 2015. била је део тима ЕУЛЕКС-а који је радио на успостављању тог суда, док је од 2016. до 2020. године обављала функцију шефа Јединице за управљање судом у Регистру Специјализованих већа. Реч је о институцији која пружа административну и логистичку подршку судијама и тужилаштву у поступцима против бивших лидера терористичке организације ОВК оптужених за ратне злочине и злочине против човечности.
Након ангажмана у Хагу прешла је у Посматрачку мисију Европске уније у Грузији, где је била шеф кабинета, да би 2023. године постала заменица шефа ЕУЛЕКС-а на Косову и Метохији. И ево, три године касније преузима њено вођење.
Ракхорст у јавности готово никада није коментарисала конкретне судске поступке нити политичка питања. У својим ретким јавним иступима о КиМ наглашавала је значај владавине права, заштити људских права и потреби да све заједнице имају једнак третман.
"Увек сам осећала унутрашњу мотивацију да се борим за правду и против неједнакости", навела је у једном од интервјуа објављеном на сајту ЕУЛЕКС-а, додајући да "и жртве и оптужени имају своја права".
Инсистира на расветљавању судбине несталих, бар протоколарно, јер је виђена на обележавању Међународног дана несталих. Исто тако присуствовала је и комеморацији коју је организовала Приштина поводом друге годишњице погибије полицајца у Бањској и пренела ЕУЛЕКС-ов став: одговорни за напад треба да одговарају.
За Београд ће, међутим, важније од њених личних ставова бити начин на који ће ЕУЛЕКС под њеним руководством примењивати свој мандат. Србија већ годинама указује на недоследну примену владавине права и селективан однос међународних мисија према инцидентима у којима су жртве Срби, као и на недовољну заштиту српског становништва и културне баштине на Косову и Метохији.
Али, мало је наде за бољитак, јер је иза благог осмеха крије се особа која познаје сваки сегмент међународног правосудног система на Косову и Метохији – од његовог успостављања до данашњег рада. А то, нажалост, упућује на наставак постојеће политике, а не на њено преиспитивање.