
Кнежевић: Београд није крив за кризу у Црној Гори, српски језик мора у Устав

Лидер Демократске народне партије (ДНП) Милан Kнежевић изјавио је данас да његова странка неће подржати уставне промене уколико не буде предвиђено да српски језик постане службени и равноправан са црногорским.
Он је за "Јуроњуз Црна Гора" навео да је ДНП црногорском премијеру Милојку Спајићу понудила подршку уставним изменама искључиво уколико оне обухвате нормирање српског језика као службеног.

"Спремни смо да гласамо за уставне промене уколико премијер покрене измене које се односе на српски језик као службени, равноправан са црногорским. То је наша понуда", рекао је Kнежевић.
Он се осврнуо и на тврдње да Београд и Србија наводно стоје иза политичких процеса у Црној Гори, оцењујући да је реч о "конструкцијама које се користе у политичке сврхе". Одбацио је наводе да постоји утицај Београда на унутрашња дешавања у Црној Гори, наводећи да такве оцене не одговарају реалним политичким односима.
"Имамо наратив да је Београд крив за све што се дешава у Црној Гори, док се са друге стране Хрватска користи отвореним питањима да условљава европски пут Црне Горе", рекао је Kнежевић.
Критиковао је изјаве бившег председника Скупштине Црне Горе Ранка Kривокапића, оценивши да је недопустиво да се Србија и Београд означавају као главни фактор дестабилизације у региону. Позвао је све министре у Влади Црне Горе који се национално изјашњавају као Срби да изврше притисак на премијера Милојка Спајића како би сменио Ранка Kривокапића са места специјалног саветника министра спољних послова Ервина Ибрахимовића.
"Није довољно написати једно саопштење за јавност, осудити Ранка Kривокапића и наставити да седите у истој влади са Ранком Kривокапићем", рекао је лидер ДНП-а.
Kнежевић је Kривокапића означио као политичара који, како тврди, деценијама заступа антисрпску политику.
"Ранко Kривокапић је највећи антисрбин у Црној Гори. Он је творац овог антисрпског устава и један од твораца антисрпске хистерије која траје од 2004. и 2005. године па до данас", тврди Kнежевић.
Говорећи о свом изласку из Владе, Kнежевић је поновио да је ДНП извршну власт напустио управо због питања која се односе на положај српског народа.
"Из Владе смо изашли због питања српског језика, држављанства, заставе и химне", рекао је Kнежевић и додао да ће његова странка наставити да инсистира управо на тим питањима и да од њих неће одустати ни у наредном периоду.
Говорећи о европским интеграцијама, Kнежевић је оценио да уставне промене не могу да буду услов за чланство Црне Горе у Европској унији, али је потврдио да ће његова странка гласати за ратификацију приступања када за то дође време. Сматра и да је чланство Црне Горе у Европској унији до 2028. године мање извесно након изласка ДНП-а из владе.
Он је рекао да се тренутно воде политичке консултације између Покрета Европа сад (ПЕС), Демократске партије социјалиста (ДПС) и дела парламентарне већине, уз посредовање амбасадора Европске уније у Подгорици Јохана Сатлера, у циљу постизања договора о уставним изменама.
Сматра да постоји већа вероватноћа да ДПС и ПЕС постигну договор него да ДНП подржи уставне промене које не укључују српски језик. Одбацио је наводе о сарадњи са Демократском партијом социјалиста, истичући да ДНП нема никакве коалиционе аранжмане са том партијом.
Говорећи о односима са председником Скупштине Андријом Мандићем, рекао је да постоје политичке разлике, али и коректни односи, уз различите приступе политичком деловању. Навео је и да ће одлуку о евентуалном самосталном изласку на изборе донети страначки органи, додајући да очекује даљи раст подршке ДНП-у.

