Заустављено цурење амонијака у Гучи: Седам особа евакуисано

МУП је саопштио да је претакање амонијака, након цурења у хладњачи у Гучи успешно извршено и да је интервенција ватрогасаца-спасилаца завршена у 6.55 часова. Из Опште болнице у Чачку су саопштили да је прегледано шест особа и да су сви пацијенти пуштени на кућно лечење

Шест особа je прегледано је у Ургентно-пријемној служби Опште болнице у Чачку након јутрошњег цурења амонијака у хладњачи у Гучи, саопштено је из те здравствене установе. Сви пацијенти су доброг општег стања, а након спроведене дијагностике и опсервације пуштени су на кућно лечење.

МУП је саопштио да је претакање амонијака, након цурења у хладњачи у Гучи успешно извршено и да је интервенција ватрогасаца-спасилаца завршена у 6.55 часова. Наведено је да је након цурења амонијака у Гучи седам особа евакуисано, од којих су четири превезене у болницу у Чачку.

"По пријави цурења амонијака у Гучи на лице места одмах су упућени припадници Сектора за ванредне ситуације који су, у сарадњи са другим надлежним службама, предузели све неопходне мере ради заштите грађана и стављања ситуације под контролу", истиче се у саопштењу.

Председник општине Лучани Милија Миленковић изјавио је да су ватрогасци-спасиоци санирали проблем у хладњачи у Гучи и зауставили цурење амонијака, али да су остали на лицу места да дежурају до јутра како би пратили стање и обезбедили да не дође до нових проблема.

Миленковић је за Танјуг рекао да су ватрогасци брзо ставили ситуацију под контролу и спречили даље истицање амонијака у хладњачи у Гучи где је дошло до акцидента.

Навео је да је у хладњачи ноћас дошло до цурења амонијака пошто је, услед великог притиска у систему, попустио сигурносни вентил.

"Седморо људи јавило се Дому здравља, од којих је четворо послато на даљу опсервацију у Чачак, али нико није животно угрожен", навео је Миленковић.

Према његовим речима, до цурења амонијака у хладњачи у Гучи је дошло око десет минута до један, а одмах су обавештени Хитна помоћ, полиција и ватрогасци, који су изашли на терен.

Због цурења амонијака из хладњаче, Министарство унутрашњих послова ноћас је издало упозорење за грађане, које је прослеђено и СМС поруком.

Према званичним информацијама, дошло је до цурења амонијака из хладњаче која се налази у Првомајској улици на броју 9, а све дежурне екипе, укључујући ватрогасце-спасиоце и специјализоване тимове за деловање у оваквим ситуацијама, одмах су упућене на терен како би лоцирале и зауставиле цурење, и осигурале безбедност мештана у околном подручју.

Грађанима који живе у близини места инцидента саветује се да прате упутства надлежних органа, остану у својим домовима и затворе прозоре уколико осете специфичан, оштар мирис овог гаса, да ставе мокре крпе на нос и уста и заштите дисајне органе.

МУП: Порука о акциденту грешком испоручена преко "Пронађи ме"

Министарство унутрашњих послова саопштило је да је приликом ноћашњег активирања Система за хитно обавештавање грађана због цурења амонијака у Гучи дошло до неправилности у испоруци поруке, услед чега је код дела корисника обавештење достављено путем система "Пронађи ме", уместо путем Система за хитно обавештавање грађана.

Захтев за активирање Система за хитно обавештавање грађана примљен је у 2.17 часова од Сектора за ванредне ситуације, а након извршене провере података, упозорење је у 2.27 часова активирано у складу са прописаном процедуром и прослеђено операторима мобилне телефоније.

Оператори "Јетел" и "А1" упозорење су проследили путем Система за хитно обавештавање грађана, искључиво за подручје Гуче, за које је и било намењено, док је код дела корисника у мрежи "Телеком Србија" порука грешком испоручена путем система "Пронађи ме", наведено је у саопштењу МУП-а.

Додаје се да ће МУП, у сарадњи са надлежним институцијама и операторима мобилне телефоније, предузети све неопходне мере како би се спречило понављање оваквих ситуација и обезбедило благовремено и поуздано информисање грађана у случајевима ванредних догађаја.