Адвокат Влајић: Срби са КиМ одлучни да бране своју имовину

Представници привремених институција у Приштини су поново одбили да кажу шта желе да граде на земљишту у Лепосавићу

Јавна расправа о експропријацији земљишта у Лепосавићу била је врло успешна, каже адвокат Небојша Влајић који заступа већину власника и додаје да су Срби са КиМ показали одлучност да аргументују и бране своју имовину, док су представници владе у Приштини поново одбили да кажу који су планови по питању градње на том земљишту.

"Што се наших аргумената тиче, расправа је била врло успешна. Мислим да су људи из Приштине били изненађени степеном припремљености, али и одлучношћу грађана да аргументују пре свега, а затим и бране своје интересе, пре свега своју имовину. Аргументи су били убедљиви, а са друге стране смо добили тајанственост која се наставља у недоглед", рекао је Влајић за Тањуг.

Истакао је да су представници тзв. владе у Приштини по ко зна који пут  одбили да кажу који су им планови, односно шта намеравају да граде на том земљишту.

Како је истакао, док се јавно не саопшти шта желе да на том земљишту граде, не може се испитати постојање јавног интереса.

"Не знамо да ли они желе да граде војну или полицијску базу или луна парк. Тражимо да се јавно каже шта се на том земљишту гради, како бисмо испитали оправданост јавног интереса. До тада, такав јавни интерес не постоји", рекао је Влајић.

Навео је да се ради о великој површини земљишта од укупно 83 хектара и додао да је намера да се гради нешто озбиљно и велико, те да можемо само да нагађамо шта је у питању.

"Пре свега, тзв.влада у Приштини је дужна да то каже. Од тих 83 хектара, више до 25 је приватна имовина, док је нешто мање од једног хектара власништво општине. Ту се налази сеоско гробље и темељи цркве из 14. века, а око 50 квадрата је власништво шумског газдинства", рекао је Влајић.

Навео је и да су привремене приштинске институције прекршиле све одредбе сопственог Закона о експропријацији и додао да нису објавили јавни интерес као ни шта ће да се гради, нису обавестили грађане нити им омогућили да у поступку учествују, а нису ни објавили одлуку у дневним новинама које излазе на српском језику.

"Нису учинили ништа од тога. Сада накнадно, ја верујем на притисак међународне заједнице, да организују ову јавну расправу", рекао је Влајић.

На питање чему грађани могу да се надају, Влајић је рекао да је то исправно питање, али да се на њега не може одговорити.

"Желим да верујем да у друштву где постоје право, правда и аргументи грађани морају да се надају да ће у том поступку успети, али да ли ће, то не зависи од нас", навео је Влајић.

Истакао је да поступак не сме да се развлачи и да је сам тај поступак на основу Закона о експропријацији хитан и убрзан, те да суд мора тако да ради.

"Сама чињеница да је толико незадовољних и оштећених грађана, чија људска права су грубо прекршена, говори о томе да тај поступак мора да буде хитан, а и закон га одређује да буде хитан. Очекујем да суд код кога је тужба у најкраћем року, већ можда ако не у овом онда у наредном месецу, донесе одлуку по нашем захтеву, односно закаже расправу", рекао је Влајић.