Није прошло много од изјаве специјалног изасланика САД Габријела Ескобара да ће "ЗСО бити формирана са или без Куртија", а премијер привремених приштинских институција и лидер Покрета "Самоопредељење" Аљбин Курти већ је почео да се обрачунава са кадровима унутар странке.
Саговорници портала "Косово онлајн" оцењују да су први "за одстрел" они за које Курти мисли да би могли да угрозе његову власт, попут утицајног посланика Хакије Абазија, донедавно главног човека "Самоопредељења" за спољну политику и дијаспору.
Влада уверење да распад "Самоопредељења" без сумње води "Косово" у ванредне изборе, а с обзиром на недавни став амбасаде Немачке да "нема условљавања око ЗСО", чини се да су Вашингтон и Берлин почели да траже наследника Куртија на месту тзв. косовског премијера.
Предраг Рајић из Центра за друштвену стабилност за "Косово онлајн" наводи да ће се Курти потрудити да разним "политикантским триковима" одложи свој пад са власти, а истовремено избегне формирање ЗСО.
"Курти је шовиниста и фанатик. Он је противник сваке врсте договора. За њега је ЗСО потпуна албанска капитулација и уколико би он био тај који ће је формирати, то би за њега била политичка катастрофа, будући да је годинама представљао било какву српску самоуправу на КиМ, као издају албанских националних интереса. Ипак, његов рејтинг иако у паду и даље није низак. Он би могао бити поражен само у случају формирања широке коалиције странака изниклих из ОВК и странке покојног Ибрахима Ругове. Мада ни распад "Самоопределења" не треба искључити као реалан сценарио", каже Рајић.
Према истраживањима из септембра прошле године које је радио "УБО Консалтинг", рејтинг "Самоопредељења" пао је на 37,3 одсто, мада је након кризе и барикада на северу дошло до благог раста.
За разлику од Покрета "Самоопредељење", "Демократски савез Косова" Љумира Абдиџикуа је порастао на 22,3 одсто, док се "ДПК" Мемљија Краснићија котира око 20 одсто. "Алијанса за будућност Косова" Рамуша Харадинаја имала процентуалне флуктуације током протеклих месеци и у септембру се котирала на 7,7 одсто.
Уколико дође до распада "Самоопредељења", пре свега због "несугласица" са САД, постаје јасно да би Куртијеви наследницу могли да буду лидери ДСК или ДПК, које би заједно у коалицији са странком Харадинаја могле да сруше Куртија.
Остаје да се види како ће се котирати и Листа "Гуџо" актуелне председнице Вјосе Османи и да ли би и она могла да задржи своју позицију.
У актуелном сазиву "Скупштине Косова" владајућа већина (Самоопредељење и Гуџо) са мањинама (изузев Српске листе) има 68 места од 120.
Не треба заборавити и резултате последњих локалних избора, када је "Самоопредељење" изгубило Приштину и Призрен, а поражени су и у свим већима градовима осим у Гњилану. ДСК и ДПК су се вратили на велика врата и однели победу у 14 општина.
Аналитичар Огњен Гогић за "Косово онлајн" каже да након ситуације на барикадама на северу Косова, Куртију побољшан рејтинг, али да је то и природно када су кризе.
"Сада, видљиво је да је Курти последњих недеља ублажио реторику према споразуму, и да ће га тај мало мекши став коштати неких бирача, али питање је ко би могао да га замени. Курти и "Самопредељење" су 2021. профитирали тако што су привукли велики број гласача ДСК, али према резултатима локалних избора ти гласачи су почели да се враћу партији коју предводи Абдиџику, а ДПК је био обезглављен слањем њених бивших и тада актуелних лидера у Хаг", рекао је Гогић и додао да не очекује изборе на Косову, јер је тренутно стабилна већина, осим у случају да се "Самоопредељење" не подели или Курти не врати мандат.
"Мислим и да странци схватају да не могу без Куртија, као и да би он био много већа препрека споразуму у опозицији него сада на власти. ЗСО јесте камен спотицања, али мислим да је странцима више стало до европског предлога него до ЗСО, а сменом Куртија ризиковали би да изгубе и једно и друго. Курти игра јако паметно на карту да је странцима битнији француско-немачки предлог него ЗСО.