Абасадор Руске Федерације у БиХ Игор Калабухов изразио је наду да ће се у будућности БиХ ослонити на своје сопствене снаге и сама решавати унутрашње проблеме у духу дијалога и толеранције, истичући да Русија нуди равноправан дијалог уз поштовање свачијих интереса.
"Свака држава се мора ослонити на своје сопствене снаге и решавати проблеме у духу дијалога и толеранције, јачати свој суверенитет и деловати не због неких инструкција и услова, него у сагласности са својим националним интересима. Поента је да национални интерес није бетониран и сваки дан треба сагледати развој ситуације јер нешто што је било пре 15-20 година данас више није тако", рекао је Калабухов је у интервјуу Срни.
Калабухов је рекао да је Русија још чланица Савета за спровођење мира (ПИК) у БиХ, истичући да Запад не може искључити Руску Федерацију из овог тела, јер за то не постоје процедуре.
Он је навео да му се чини да све више људи деле мишљење Русије о нелегитимности високог представника Кристијана Шмита с обзиром на то да није прошао процедуру у Савету безбедности УН, али како каже, "изгледа да се сраме да признају јер је то став Русије и Кине".
"Познат је наш став у вези са данашњим такозваним високим представником и нисмо у ситуацији да учествујемо на састанцима ПИК-а, поготово што наши партнери мисле да су нас искључили из овог састава. Врло је интересантно да све више људи у БиХ, па чак у Немачкој и Европи, све више схвата да Кристијан Шмит није на правом месту, па чак и они који мисле да ће Канцеларија високог представника БиХ (ОХР) бити на њиховој страни се сада буне због тих одлука", казао је Калабухов.
Он је нагласио да све више људи на Западу признаје да ће заправо затварање ОХР бити политичка одлука када они буду спремни да то учине на исти начин као што је и политичка одлука била давање БиХ кандидатског статуса за чланство у ЕУ.
"Не бих рекао да специјална војна операција у Украјини и све што се дешава отежавају мој рад у БиХ. Једино што бих могао рећи је да је постало јасније и видљивије ко су отворени непријатељи, а ко наши савезници. Избистрио се наш дијалог и комуникација", истакао је Калабухов.
Амбасадор Русије је нагласио да о НАТО интеграцијама, жели да говори као искрени пријатељ БиХ.
"Наравно поштујем све што кажу представници политичких кругова у БиХ, али имам и ја право да кажем шта ми мислимо о НАТО, посебно данас када је Алијанса непријатељ Руске Федерације", рекао је Калабухов, подсећајући да се сви спољнополитички приоритети у БиХ доносе у складу са Уставом.
Кад се говори о позивању присталица НАТО пута БиХ на докумената из 2009. године, Калабухов оцењује да то није био документ који се односи на придруживање БиХ НАТО, него програму Партнерство за мир и додаје да, по Уставу, Председништво БиХ одређује спољнополитичке приоритете, што укључује и пут земље у НАТО.
"С обзиром на ситуацију која у БиХ, сматрам да НАТО није инструмент који може утицати на решавање унутрашњополитичких питања у овој земљи. Морају се поштовати и одлуке Народне скупштине Републике Српске", нагласио је Калабухов.
Појашњавајући своју недавну изјаву да је пут БиХ у НАТО противуставан, Калабухов је навео да је само логички имао у виду да је "Стратегија спољне политике БиХ" из 2013. године истекла ове године, те да је потребно донети нову.
"У том документу нигде не пише о чланству БиХ у НАТО. Наравно они који заговарају НАТО пут ће рећи да имају законска одреднице, али још једном бих поновио да је то унутрашње питање БиХ", рекао је руски амбасадор.
Калабухов је поновио да Русија БиХ сматра пријатељском земљом, те да због тога са пажњом прати ситуацију када представници Запада "гурају политику" као да за себе остављају Балкан.
"Све своје саговорнике у БиХ позивам да искористе прилику јер Руска Федерација има велики потенцијал у индустрији и пољопривреди, а онемогућава се рад и успостављање односа, иако је познато да имамо већ дубоко укорењене везе и трговачке односе у БиХ, посебно са српским народом. Сматрамо да постоји велики потенцијал да се односи даље јачају", казао је Калабухов.
Русија нуди слику истине, духовности и праведности
Калабухов се осврнуо и на фразу "малигни руски утицај", истичући да Русија не може да шири било какав малигни утицај.
"Русија може да понуди слику истине, духовности и праведности и то је у ствари један од разлога због чега западни свет користи све своје снаге да уништи овај позитивни утицај. Ми нудимо алтернативу у политици, култури и ослањамо се на међународно право, а не некаква измишљена правила", рекао је руски амбасадор.
Калабухов је оценио да се рат који је наметнут Русији не води само оружјем него и на психолошком плану.
"То је рат дезинформацијама, а тактике су коришћене још у време Совјетског Савеза када је Запад ширио дезинформације путем својих радио станица. Што се тиче нашег одговора, Лав Толстој има концепт 'не одговарајмо снагом на зло', али се понекад догађа да морамо одговорити, и то чинимо хумано и истином", додао је Калабухов.
Он је подсетио да је пре неколико дана у Москви одржан састанак русофила из већег дела света, што представља одговор Русије на постојећу кампању русофобије.
Руски амбасадор је изразио захвалност свима који разумеју улогу Русије, истичући да ће због тога његова земља снажно појачати позитивни утицај у целом свету.