Налог за хапшење који је Међународни кривични суд (МКС) издао за председника Русије Владимира Путина ништаван је, а овим потезом закуцан је последњи ексер у рад овог тела - закључци су учесника округлог стола "Међународни правни аспект актуелног деловања МКС", који је у Руском дому организовао Центар за обнову међународног права.
Амбасадор Русије у Србији Александар Боцан-Харченко изјавио је да је јасан став Русије о "такозваној оптужници" - она је глупа, смешна и изван сваких разумних размишљања и понашања.
Подсетио је на чињеницу да Русија није чланица Међународног кривичног суда, нити је потписала Римски статут, то јест међународни уговор којим је створен МКС.
"Тобожњи МКС показао је да није праван и показао је своју политизацију. Налог за хапшење Путина је непријатељска приватизација МКС и таква одлука је политички ништавна и за Русију има нулти значај", нагласио је Боцан-Харченко.
Судије Међународног кривичног суда у Хагу издале су налоге за хапшење Владимира Путина и комесарке за права детета Марије Алексејевне Лвове-Белове на основу оптужнице која их терети за ратне злочине - депортацију украјинске деце у Русију. Међутим, Боцан-Харченко је подсетио да су напорима Русије, а посебно председника Владимира Путина и војника на Донбасу, спасена многа деца, болесна, гладна, као и она која су остала без родитеља.
Та деца су збринута, добила су медицинску помоћ, храну, као и могућност да наставе школовање. Са друге стране, украјински војници користили су децу као живи штит, напоменуо је руски амбасадор.
"Такозвани Запад је бацио квасац у своју клозетску шољу, како би то рекао руски народ", каже Боцан-Харченко.
Налог за хапшење који је суд у Хагу издао за Владимира Путина је на папиру који се не може искористити ни у тоалету, јер није довољно мекан, поручује амбасадор.
Подсетио је да су српском народу добро познате изјаве које су са Запада стизале за време НАТО агресије 1999. године - да су страдали цивили, међу којима и деца "колатерална штета".
Упозорио је и на речи некадашње америчке државне секретарке Медлин Олбрајт о деци убијеној у Ираку - "Па шта можемо? Ми разумемо, али нисмо могли на други начин".
"Шта даље, ко суди? Ко су судије?", питао је Боцан-Харченко.
Он је нагласио да је став Русије прилично јасан и разумљив, посебно у Србији која се од 1993. године суочавала са невероватном политизацијом трибунала.
"Имали су жељу само да оптуже Србију и српски народ без икаквог разлога и без правне основе. И ово је случај непријатељства. Сад измишљају, узели су тему деце у Донбасу", каже амбасадор.
Боцан-Харченко је рекао да се темом деце сада баве они који подржавају промену пола и иду ка легализацији педофилије.
Адвокат Горан Петронијевић, бранилац Радована Караџића пред Хашким трибуналом и председник Центра за обнову међународног права, казао је да последњи потез МКС знатно одудара од очекивања од тог суда, а налог за хапшење Путина је још једна од политичких злоупотреба. Овај акт говори да ово што се догађа дисквалификује Међународни кривични суд, додао је Петронијевић.
"Присуствојемо апсурдном извртању наглавачке читаве тезе", наводи Петронијевић и подсећа да је Русија измештала цивиле из зона сукоба, а затим примала и збрињавала избеглице.
Међутим, напомиње, Запад о томе не говори јер их то не занима. Петронијевић истиче да на Запад долазе избеглице које нису заиста угрожене сукобом, већ имају неки други разлог емиграције у Европску унију.
"Они говоре само о онима који су дошли код њих, а они су данас у ЕУ из економских или имиграционих разлога. Они који одлазе на Запад нису угрожени. Угрожени одлазе у Русију. Оптуживање Русије и Марије Лвове-Белове представља једну врсту транспоновања сопствене свести, а не реалност", казао је Петронијевић.
Додатно је указао на лицемерје Запада подсећањем на чињеницу да је десетине хиљаде деце нестало након Вијетнамског рата, и да се до дана данашњег не зна шта се њима догодило.
Адвокат Тома Фила упозорио је је да ће потез МКС негативно утицати на Србију, као још један услов за чланство у ЕУ, да њени званичници "више ни телефоном не разговарају ни са амбасадором Русије ни са Путином".
Истиче да је потерница глупост и подсећа да је у случају Слободана Милошевића 2000. године, како каже Фила, "он пао, продат за 700-800 милиона долара" због обилате помоћи са Запада у финансирању разних покрета у Србији.
Бранко Лукић, адвокат са искуством у раду Хашког трибунала и бранилац генерала Ратка Младића, напомиње да Русија одлуку МКС не признаје са правом.
Нагласио је да суд није имао право ни да донесе ову одлуку јер је њихова надлежност ограничена временски, територијално и персонално.
"Временски могу да поступају само од 2. јула 2002. године, пре тога немају надлежност. Територијално могу да суде само за кривична дела која су се десила на територији земље чланице, или персонално, за кривична дела који су починили држављани земаља чланица", каже Лукић.
Прецизира да постоје и изузеци, као када би суд добио налог за поступање од Савета безбедности, што су знали да није могуће због сталног чланства Русије у том телу. Сав њихов напор је узалудан, нису успели да установе ниједан од основа на основу којих би могли да поступају, додаје Лукић.
"Када је реч о Србији, сигурно ће бити притисака да ограничимо комуникацију са Руском Федерацијом, а то се може десити и другим државама које неће имати снаге да се одупру", истиче Лукић.
Каже да је ово пример "комплетног људског лудила које долази са Запада".
"Са Запада смо раније могли да видимо многе позитивне ствари, а данас тамо више нема меке моћи. Они су давно изгубили могућност да науком, уметношћу и сличним методама привуку друге земље. Сједињене Америчке Државе функционишу само кроз уцене и претње", додаје Лукић.
Упозорио је да је дошло до крајњих граница злоупотребе политике и да је то лоше по цео свет. Након ове одлуке МСК показао је да је нижи и од Хашког трибунала који је "дно дна правосуђа", оценио је Лукић.
"Дно им је било мало, па су ископали рупу и ушли у њу. Ово је сумрак међународног кривичног права", навео је Лукић.
Владимир Кршљанин, представник Министарства спољних послова Србије, рекао је да ова одлука МСК, са разлогом, никога у Русији није претерано узбудила.
Наводи да позадина тог поступка показује да Запад доследно примењује сва средства како би отежао позицију Русије и да ће то радити до последњег дана сукоба.
Напоменуо је да је главни тужиоц МКС који је тражио Путиново хапшење Карим Ахмад Хан тај поступак покренуо само три недеље након што је његов брат изашао из затвора у којем је био због педофилије. Наиме, политичар Конзервативне партије Имран Ахмад Хан је у мају 2022. године осуђен на 18 месеци затвора након што је проглашен кривим за сексуално злостављање малолетног дечака. Међутим, из затвора је изашао након само девет месеци.
Подсећа да су Американци после Другог светског рата у 37 ратова убили 20 милиона људи, али да је то, упркос свему, земља која је изузета из свих облика међународног кривичног правосуђа.