Аналитичар Неџмедин Спахиу изјавио је да да не треба занемарити могућност рата на Косову и Метохији који би подстакле Сједињене Америчке Државе да покоре Србију.
Он је у емисији "Интерактив" на КТВ изнео тврдњу да би "Косово" могло бити близу рата "ако Србија настави да крши споразуме договорене у дијалогу".
"Остаје да се види реакција Међународне заједнице, али верујем да смо, ако Србија настави да крши споразуме све ближе рату. Постоје три могућности. Први да се сачува мир, други да задржимо статус кво и останемо тамо где смо били 15 година, уз неке мале кораке, или рат", рекао је он.
Према његовим речима, рат на "Косову" би подстакле САД, како би заробиле Србију.
"САД су инвестирале за своје интересе и прво ангажују дипломатију у сваком процесу где имају своје интересе. У овом случају ангажовале су Дерека Шолеа и Габријела Ескобара. Ако амерички изасланици успешно спроведу план, настављају се други притисци на Србију и она улази у орбиту Запада, даље од руске. Ако Ескобар не успе у томе, доказаће се другачије. Да би се рат водио, не може се почети с неба, али почињу инциденти на 'Косову'. Довели су Србију у замку. САД би желеле да ратом покоре Србију", додао је он.
Спахиу каже да је у европском плану нејасно дефинисано колики ће бити степен аутономије Срба на КиМ изражен термином "самоуправљање".
Оцењује да се много енергије губи око тога да ли овај план представља де јуре признање "Косова" од стране Србије, док би фокус, према његовим речима, требало да буде на надлежностима ЗСО.
"То није много важно јер трошимо много енергије на то да ли је то де јуре признање независности или не, док разговор треба да буде фокусиран на надлежности 'Заједнице'. Француско-немачко присуство има једину неизвесност око тога какав ће бити степен аутономије Срба на 'Косову' изражен кроз самоуправну формулу или прелиминарне споразуме за Заједницу јер је овај споразум из 2015. године проблематичан и мора се преформулисати да ствари постану јасне", рекао је он.
Спахиу је нагласио да изасланици могу предложити верзију "узми или остави" за Заједницу српских општина.
"Епилог ће бити да ће посредници направити текст са овлашћењима ЗСО у формату узми или остави, али ће тада бити касно да се одбије. Сада се то мора припремити да када дође до предлога буде повољније за 'Косово'", рекао је он.
Он је оптужио премијера привремених институција у Приштини Аљбина Куртија да не разуме концепт нације.
"Да је разумео, не би био контрадикторан у својим изјавама. Он прави међународни споразум са Владом Албаније, што значи да је међународни споразум споразум међу народима, а након тога каже да је то једна нација", рекао је он.