Рама: Европски предлог је де факто признање независности "Косова"
Премијер Албаније Еди Рама изјавио је да је такозвани европски предлог за нормализацију односа Београда и Приштине најбољи до сада и додао да представља "де факто" српско признање Косова, преноси РТК.
Рама, који борави у Великој Британији, у разговору у сали Краљевског института за међународне односе оценио је да према европском предлогу обе стране могу да добију оно што им припада.
"Мислим да је документ на столу најбољи, где обе стране могу да добију оно што им припада. Обе стране су веома близу рата, а мирис крви је и даље јак до те мере да не могу да предузму последње кораке. Ово је прави начин и 'де факто' признање права Косова да живи и одлучује самостално", казао је Рама.
Наводећи да је то "де факто" признање Србије где треба да постоје нормални односи са "Косовом", Рама каже да је потребно да се спроводи све што је договорено, пошто је Балкан регион коме се много штошта замера.
У тесној сарадњи региона игра улогу и процес "Отворени Балкан", а Рама каже да је тешко преговарати са Србијом због ћорсокака са Косовом и Метохијом.
"То је део читаве трансформације коју Балкан доживљава. Албанци су у најбољој позицији у којој су икада били. Односи на Балкану никада нису били бољи. Имамо слона у соби у сваком договору са Србима, због 'Косова'. А за то морамо да задржимо Србију на нашој страни јер она може да нас врати у прошлост. Потрудимо се да се унија на Балкану против руске агресије у Украјини не распадне јер ако се то деси, то би нас врло брзо могло вратити у прошлост", казао је Рама.
Подсетимо, посредници ЕУ у дијалогу Београда и Приштине у Бриселу 27. фебруара званично су представили предлог о нормализацији односа.
У документу на који параф још није ставила ниједна страна, приметна је значајна сличност са одредбама уговора две Немачке из 1972. године.
Напомињемо да је овакав споразум, са овим тачкама, у директној супротности са Уставом Србије.
Председник Србије Александар Вучић казао је да је премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти дошао у Брисел с намером да "неки споразум" буде потписан, али да је он то одбио. Курти је потврдио да је био спреман да потпише документ, али да је српска страна то одбила.
Aлбански криминалци нису донели криминал у Велику Британију
На питање како се Албанија носи са геополитичким изазовима и масовном имиграцијом младих у Велику Британију, Рама је рекао да проблем нису Албанци који долазе у Британију, већ то што њихове снове и наде користе криминалци.
"Албански криминалци нису овде донели криминал, нису донели дрогу, али су овде нашли тржиште", рекао је Рама.
Указује да су разговарали да заједно изграде заједничку оперативну капију за напад на криминалне мреже, али и да се после његовог разговора са британским премијером телефоном, то дешава.
"Мој проблем није у томе што Албанци долазе у Британију, већ када се Албанци користе у својим сновима и надама од стране криминалаца. Немам проблем што су британске границе затворене, али не смемо дозволити да младе Албанце искористе криминалци", рекао је Рама.