Дојче веле: НАТО прећутно формира војску на КиМ

Ако би признали овај поступак прекршили би Ахтисаријев план из 2007. године

На Косову се, уз помоћ већине земаља НАТО, формира локална војска. Алијанса међутим о свом ангажовању на формирању те војске нерадо говори, пише „Франкфуртер алгемајне цајтунг“.

Како преноси лист, ово се коси са Ахтисаријевим планом о статусу Косова из 2007.

Више земаља је укључено у формирање косовске војске, а посебно се истичу САД, Немачка, Велика Британија и Турска, пише ФАЗ, и оцењује да предњачи војска Немачке.

ФАЗ наводи да се локална војска формира у бази Бондстил недалеко од "границе" са Србијом.

Разлог због којег НАТО о свом ангажовању везаном за формирање војске нерадо говори, по наводима овог немачког листа, јесте Ахтисаријев план из 2007. по коме КиМ не би требало да има војску, већ "мултиетничке безбедносне јединице" са максимално 2500 припадника, које би биле ангажоване у случају природних катастрофа.

"Ахтисари је као преговарач 2007. Уједињеним нацијама представио план за независност Косова. То је постала основа за проглашење независности Косова у фебруару 2008. коју је Запад већински подржао. У Ахтисаријевом плану није било речи о армији, у најмању руку не под тим именом. Уместо тога, план је предвиђао ’мултиетничке безбедносне јединице’. Требало је да оне, како је наведено, буду нека врста техничке организације за пружање помоћи с максимално 2.500 припадника, која би првенствено била ангажована у случају природних катастрофа. Реч је била пре свега о томе да се бивши косовско-албански добровољци, припадници нерегуларних снага, интегришу у структуре које контролише Запад", подсећа немачки лист.

Немачка иницијатор и кључни сарадник

Бундесвер игра водећу улогу. Он је 2018. године распоредио више од 40 теренских возила типа ’Волф’ и редовно организује војне радионице, све са циљем "видљивог израза изврсних односа између Бундесвера и косовских снага безбедности", пише ФАЗ.

"Када је реч о војној обуци, Бундесвер осигурава логистичку обуку војске. Посете јединицама такође су део програма. Немачки генерали саветују Косоваре о формирању министарства одбране. И у другим војскама чланица НАТО косовски официри такође су гости на курсевима и вежбама. У 2021. години више од 300 припадника косовских јединица учествовало је у маневрима 'Бранилац Европе 21' под координацијом САД", преноси "Дојче веле" писање ФАЗ.

Иако се у Берлину не оспорава да Косово према Ахтисаријевом плану не би требало да има војску, формирање јединица би требало да буде завршено за десет година, и зато НАТО о томе ћути – наводи се у тексту ФАЗ.

ФАЗ закључује да би због јаког проамеричког става албанског становништва на Косову њихове оружане снаге биле поуздани партнери политике НАТО у региону.