Ко се и зашто боји "Платинастог вука"

Иако су ове вежбе вишегодишња рутина, овог пута су привукле посебну пажњу будући да је Србија, након избијања сукоба у Украјини, прогласила мораторијум на учешће у међународним војним вежбама

Међународна војна вежба "Платинасти вук 23", на којој ће уз војнике Србије и САД учествовати њихове колеге из још десет партнерских држава, биће одржана од 16. до 30. јуна ове године на југу Србије. Иако то за сада није прецизно наведено, вежбе "Платинасти вук" се се до сада увек одржавале у бази "Југ" код Бујановца и на војним полигонима у околини, пише "Политика".

Иако су те вежбе вишегодишња рутина, овог пута је "Платинасти вук 23" привукао посебну пажњу будући да је Србија, након избијања сукоба у Украјини, прогласила мораторијум на учешће у међународним вежбама, али не и у мултинационалним операцијама под окриљем УН и ЕУ. А ово увежбавање војника је управо припрема за њихово учешће у мировним мисијама.

Како за "Политику" објашњавају у Министарству одбране, закључком Владе Србије од 16. марта ове године одобрена је реализација међународне тактичке вежбе "Платинасти вук 23", чиме је та вежба изузета из мораторијума на планирање, припрему и реализацију вежби са страним партнерима у земљи и иностранству. 

"Разлог за доношење овакве одлуке је испуњавање преузетих обавеза Републике Србије у вези са учешћем Војске Србије у мултинационалним операцијама. Циљ вежбе је одржавање постигнутог нивоа интероперабилности јединица Војске Србије за учешће у мултинационалним операцијама. Напомињемо да је и даље на снази Закључак Владе Републике Србије од 27. фебруара 2022. године, којим се прекидају и одлажу све активности у вези са вежбама са страним партнерима", наводи се у одговору Министарства одбране на питање "Политике".

Министар одбране Србије Милош Вучевић је за ТВ Б92 истакао да у томе "нема никаквих скривених сигнала и порука или пробних балона", односно да Србија не напушта курс војне неутралности.

"То је највећа међународна војна вежба на територији Србије и то није никакав део тајне нити је сакривено... То је јавна одлука Владе Србије од пре две недеље да се одбори та једна вежба", рекао је Вучевић, преноси Бета.

Војни аналитичар Владе Радуловић за "Политику" каже да је вежба "Платинасти вук 23" резултат ранијих договора и преузетих обавеза.

"Овакве активности, без обзира на мораторијум, од изузетног су значаја за наше оружане снаге јер војска мора да вежба и ради на интероперабилности, нарочито имајући у виду да са појединим земљама чланицама НАТО-а учествујемо у мировним мисијама УН и ЕУ. Све то доприноси бољем међународном угледу земље и даљем јачању ВС – то је највећи бенефит. Остало су спекулације и и покушај да се једно професионално војничко питање измести на поље политике. Због тога не бих превише мистификовао најављену вежбу", истиче Радуловић.

Поновно ангажовање Србије у међународним војним вежбама је у марту наговестио виши саветник америчког Стејт департмента Дерек Шоле, када је на Твитеру захвалио председнику Србије Александру Вучићу због "конструктивног приступа на разговорима ЕУ, Београда и Приштине у Охриду", као и због "поновног ангажовања са САД у одбрамбеним војним вежбама" при чему је написао и речи "Платинасти вук".

Организатор ових вежби је Војска Србије, уз подршку Европске команде Оружаних снага САД. Америка је значајно помогла развој базе "Југ", односно Центра за обуку јединица за мултинационалне операције. Међу досадашњим учесницама вежби су углавном биле земље Балкана, али и Француска и Велика Британија.